Wielokulturowe spotkania z baśnią

Wielokulturowe spotkania z baśnią

Terminy przedstawień i warsztatów: 11 i 18 czerwca 2018, 23 i 31 sierpnia 2018. Wstęp wolny!

11.06.2018, poniedziałek, godz. 9.00 
Baśniogranie - baśnie polskie wg Oskara Kolberga

Któż z nas nie zna baśni o krasnoludkach, olbrzymach, Babie Jadze czy pięknych królewnach? Dzięki naszym mamom i babciom znamy je na wylot. A dzięki panu Oskarowi Kolbergowi, słynnemu badaczowi polskiej kultury, znamy te baśnie, które na wsiach ustnie przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Znajdą się tu baśnie o mądrych królach, złych macochach, zaklętych zwierzętach i przebiegłych czarodziejach. Niektóre może już kiedyś słyszeliście, a inne może dopiero poznacie.
Po spektaklu natomiast nastąpią 20-minutowe warsztaty, na których zapoznacie się z instrumentami użytymi w spektaklu, nauczycie się tradycyjnych przyśpiewek, dowiecie się czegoś o dziecięcych zabawach z przeszłości oraz przejdziecie konkurs wiedzy o polskich tradycjach.

18.06.2018, poniedziałek, godz. 18.00 
Opowieści Czarnego Lądu - baśnie afrykańskie

Afryka to dziki i niebezpieczny kontynent. Ludzie tam żyjący zmagają się z ciężkim klimatem oraz surową potęgą natury. nic więc dziwnego, że afrykańskie baśnie, tak jak i afrykański styl życia, są odmienne od baśni, które znamy - dziwne, czasem straszne, ale niezmiennie bardzo ciekawe. Przewijają się w nich zwierzęta o magicznych mocach, okrutni ludożercy, duchy oraz odważni i sprytni bohaterowie.
Zapraszamy do zagłębienia się wraz z trzema Bajarkami - Przewodniczkami w ten niezwykły świat afrykańskich baśni, tradycji oraz pieśni różnych ludów Afryki.
Po spektaklu zapraszamy do udziału w sesji warsztatowej, podczas której będziecie mogli poznać tradycyjne afrykańskie instrumenty, tradycyjne zabawy rytmiczne, popularne wśród afrykańskich dzieci, dowiedzieć się czegoś o ich zwyczajach, a nawet nauczyć się piosenki w jednym z afrykańskich języków.

23.08.2018, czwartek, godz. 17.00 
Kraina tysiąca i jednej baśni - baśnie arabskie

Salam alejkum! Witajcie, śmiałkowie, którzy wraz z nami chcecie wybrać się w podróż po Krainie Tysiąca i Jednej Baśni, w której niezwykłych historii pełno jest niby ziarenek piasku na pustyni. Przed Wami stanie otworem świat sułtanów, wezyrów i prostych rzemieślników, świat dżinnów, mądrych zwierząt, karawan, beduinów, rozbójników oraz nieprzebranych bogactw skrywanych zazdrośnie przez wybudowane przez dżinny skarbce. Waszymi przewodniczkami po tej tajemniczej krainie będą trzy bajarki, które, niczym Szeherezada, oczarują Was zarówno baśniami arabskimi, jak i muzyką wykonywaną na żywo i sprawią, że godzina spędzona wraz z nimi minie niepostrzeżenie, a niezwykła baśniowa atmosfera oczaruje każdego – zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Po spektaklu natomiast zapraszamy na 20-minutowe warsztaty, podczas których zapoznacie się z instrumentami wykorzystanymi podczas spektaklu, z elementami kultury arabskiej obecnej w naszym codziennym życiu oraz z arabskimi tradycjami. 

31.08.2018, piątek, godz. 17.00  
Opowieści z cygańskiego taboru - baśnie cygańskie

Łacio giwes! Cyganie to wolne duchy. Dla nich największym skarbem jest wolność, największą radością wędrówka, największa mądrością baŚnie, przekazywane z pokolenia na pokolenie. A roi się w nich od niezwykłych postaci, takich jak Urmy, czyli złe i dobre czarownice, Bengi – cygańskie diabły, czy ptaki Czarana, zjadające gwiazdy w ciemne noce. Baśnie cygańskie niosą też ze sobą mądre przesłania, tkliwe momenty, w których łza się w oku kręci, a także opowieści do śmiechu. Są tak różne od znanych nam baśni, jak Cyganie różnią się od innych narodów. I na pewno każdy – i dzieci, i dorośli – znajdzie w nich coś dla siebie.
Jeśli więc chcecie uszczknąć trochę z cygańskiej mądrości ludowej, zapraszamy Was na wyprawę leśnymi bezdrożami wraz z cygańskim taborem, na poszukiwanie bajek i baśni cygańskich, od których w lasach aż się roi. 
Po spektaklu zapraszamy na 20-minutowe warsztaty, podczas których zapoznacie się z instrumentami wykorzystanymi podczas spektaklu, z cygańskimi pieśniami i zabawami oraz ciekawymi tradycjami, które warto poznać.  

Na wszystkie wydarzenia jest WSTĘP WOLNY! 

Projekt współfinansowany przez M. ST. Warszawę

ORGANIZATORZY:

DOFINANSOWANIE:

  

PARTNERZY: