Geo-Zacisze

Geo-Zacisze

Rusz ścieżką geocachingową i odkryj nieznaną historię Zacisza!

W spacerze pomoże Ci informacja na temat geocachingu KLIKNIJ oraz wykonaj poniższe zadania.

 • Utwórz konto w serwisie geocaching.com, według załączonej instrukcji. 
 • Pobierz bezpłatną aplikację na smartfona.
  • Użytkownicy urządzeń z systemem Android - wyszukaj w Google Play aplikację o nazwie c:geo, a następnie zainstaluj KLIKNIJ
  • Użytkownicy urządzeń z systemem iOS - wyszukaj w AppStore, a następnie zainstaluj aplikację o nazwie Geocaching - wydawca Groundspeak Inc. KLIKNIJ
 • Użytkownicy urządzeń z systemem Android proszeni są o wykonanie pierwszego punktu z instrukcji c:geo (przygotowanie do pierwszego użycia).

Na spacer prosimy zabrać naładowane telefony!

Geo-Zacisze – gra terenowa! 

ODKRYJ NIEZNANĄ HISTORIĘ ZACISZA
Inauguracja gry GEO-ZACISZE: 17 października 2020

W październiku wystartował premierowy spacer geocachingowy w ramach projektu Geo-Zacisze. To pierwsza tego typu gra terenowa na Targówku. Spacerowicze odszukają 16 miejsc i historii, które kiedyś wydarzyły się na naszym Zaciszu. Wszystkie ukryte w tzw. skrytkach (keszach) w bardzo nieoczywistych miejscach.  
Trasa składa się z punktów: 

 • Kino Pelikan 
 • Osiedle domków FSO  
 • Kolejka marecka 
 • Dom pod wazami 
 • Zygmunt Jórski 
 • Obywatel GC 
 • Bateryjka  
 • Gangsterskie porachunki  
 • Ochotnicza Straż Pożarna 
 • Trzypiętrówka 
 • Podziemie na Zaciszu 
 • SP 84  
 • Ulica Jórskiego 
 • Bimber na Zaciszu  
 • DK Zacisze. 

U naszych Goekeszów prawdziwą furorę robił letterbox „strażacki”. Polecamy spacer, czekamy na Wasze polecenia, relacje. 
Dodajmy, że w opracowaniu trasy pomagali nam mieszkańcy Zacisza. Najstarszy Pan Alfred Zieliński (lat 97 lat!) podzielił się z nami swoimi wspomnieniami o trzypiętrówce i bimbrze. Niecenioną skarbnicą wiedzy jest również nasz sąsiad z ulicy Blokowej – Pan Tadeusz. Specjalne podziękowania także dla Fundacja Wspierania Inicjatyw Pozarządowych im. Józefa Szewczyka i Andrzeja Masluna za opisy keszy w języku ukraińskim. 
 

Celem projektu „Geo-Zacisze” jest stworzenie możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego na Zaciszu, a także integracja mieszkańców poprzez wspólne odkrywanie najbliższej okolicy. Geocaching w założeniu jest grą terenową polegającą na poszukiwaniu tzw. skrytek/keszy (ang. cache), w których ukryte są informacje.

Geocachingową ścieżkę spacerową będącą subiektywną drogą po miejscach ważnych i ciekawych przygotowali mieszkańcy Zacisza. To oni wskazali 16 lokalizacji do okeszowania. Część keszy zawiera niespodzianki – archiwalne zdjęcia, okolicznościowe drewniaki oraz pieczątki, natomiast wszystkie są opisane w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

Po zakończeniu projektu każda osoba wyposażona w telefon z GPSem będzie mogła w dowolnym momencie przejść ten szlak samodzielnie, w gronie rodziny czy znajomych, niezależnie od organizowanych przez DK Zacisze akcji.

Finansowanie: Fundusz Animacji Kultury.

Realizacja: Dom Kultury Zacisze, Stowarzyszenie Geocaching Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze oraz Urząd Dzielnicy Targówek

RECENZJE:

Radio RDC, Aktywna sobota: warszawski geocaching, czyli „okeszowanie” Zacisza i Targówka

Opinie użytkowników / geokeszerów:

jackalZ: Pierwszy kesz z projektu Geo-Zacisze i od razu z grubej rury :) Tym razem pozytywne efekty ogólnie nieprzyjemnych czasów – ułatwienia przy podejmowaniu. Parking niemalże pusty, nikogo w okolicy, nikt nie kręci się wchodząc i wychodząc z domu kultury. Mimo środka dnia skrzynię można obsłużyć bez narażania się na wzrok postronnych. Świetna robota! Mocny walor edukacyjny, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynając zabawę, na podstawie tego kesza będą sobie wyrabiać opinię jak może i powinna wyglądać dobra skrytka. Tu najlepsze było to, że wewnątrz mocno się naszukałem żeby znaleźć logbook [:D] Gratulacje i podziękowania dla całego zespołu autorskiego. FAV! Już widzę, że z wielką przyjemnością wybiorę się na kolejne [:)] TFTC!

Duhark: Ta seria to takie trochę szczęście w nieszczęściu dla nas. Musieliśmy zabić trochę czasu jak w pobliskim sklepie kompletowali nam zamówienie to JillMcDuck powiedziała, hej tu jest świeżutka seria. Myślę sobie czemu nie, czas do zabicia kilka keszy złapiemy... Oj jak ja bardzo nie doceniłem co nas czeka. Z kesza do kesza szliśmy z coraz większymi wypiekami na twarzy, cały czas komentując jaka ta seria jest wspaniała i ile wysiłku zostało w nią włożone. Ciężko mi wybrać najlepszego kesza z tej serii, każdy był super i byl trochę jak wersje pro zwykłych miejskich keszy. W gruncie rzeczy to cieszyłem się nawet, że nie udalo się skompletować tego zamówienia.O keszu: To był pierwszy kesz z serii i jeszcze nie wiedzieliśmy co nas czeka. Bardzo fajna wariacja znanego patentu.

JillMcDuck: Czekając na realizacje zamówienia w pobliskim sklepie postanowiliśmy wraz z Duharkiem złapać parę okolicznych keszy. Los chciał, że rano została opublikowana nowa seria i z zaciekawieniem ruszyliśmy w drogę. Kesze i to co lubie najbardziej: opisy - na najwyższym poziomie. Nawet znane patenty wykonane z zadbanie o każdy detal. Dziękuję autorom za serca i pracę włożone w ten projekt. Chapeau bas!

okrutnyb: Seria GeoZacisze wyglądała na mapie wyjątkowo zacnie, a znając poprzednie projekty, wiedziałam, że i w terenie się nie rozczaruję. Co prawda, nie dałam rady uczestniczyć w inauguracyjnym spacerze, ale postanowiłam nie czekać długo i wybrać się na kesze po obiedzie. I jak wrażenia? A no jestem po stokroć na tak. Na serii nie ma złej skrzynki, a kilka jest naprawdę wybitnych. FAVy będą się ścielić gęsto. Sam spacer zajął mi około 3 godziny – trochę się zmęczyłam, ale jednocześnie odkryłam dzięki niemu wiele miejsc, których nie byłam zupełnie świadoma. Bardzo dziękuję za umilenie wieczoru i wywołanie nie jednego uśmiechu. No i ostatnia skrzynka tego dnia, za to jaka! Bardzo fajny pojemnik, bardzo fajny logbook tematyczny, wszystko bardzo fajne i więcej nie mówię, żeby nie spoilerować. FAVuję!

Carewna (kesz Obywatel GC): Tak się czasem składa, że człowiekowi się robi ciepło na sercu gdy znajduje kesza poświęconego jednemu ze swoich ulubionych artystów ... można się wtedy przenieść do odległych lat młodości i przypomnieć sobie tą niezwykłą muzykę której brzmienie dotyka jakichś niewidzialnych strun w ludzkiej duszy. Dziękuję za tą piękną sentymentalną podróż. Sama oprawa kesza równie piękna i zgrana z otoczeniem, a do tego te cudne drewniaczki. Dziękuję i favuję!

Litrle_ni: Naprawde fajna seria!

cotticottic: Wow! Ale poprawa nastroju! Taki kesz! Fav!

Salata112: O serii słyszałam już dużo i to duużo dobrego! Skrzynki na Zaciszu zdobyły sławę w ciągu niecałych dwóch tygodni, a ich mnogość spowodowała, że wraz z PONAKUMĄ postanowiliśmy im się przyjrzeć z bliska :) I tak z pozoru w spokojną środę wyruszyliśmy na łowy. I muszę powiedzieć, że naprawdę warto, a ohy i ahy są nie wystarczające... także nie będę się dłużej rozpisywać, sami przyjeżdżacie i podziwiajcie :D

jackalZ: Pierwszy kesz z projektu Geo-Zacisze i od razu z grubej rury :) Tym razem pozytywne efekty ogólnie nieprzyjemnych czasów – ułatwienia przy podejmowaniu. Parking niemalże pusty, nikogo w okolicy, nikt nie kręci się wchodząc i wychodząc z domu kultury. Mimo środka dnia skrzynię można obsłużyć bez narażania się na wzrok postronnych. Świetna robota! Mocny walor edukacyjny, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynając zabawę, na podstawie tego kesza będą sobie wyrabiać opinię jak może i powinna wyglądać dobra skrytka.

MAD: Ok, I have seen a lot of caches. A lot. But this concept with the graffiti was new to me. This exception good cache deserves an applause! A big thank you to DK Zacisze and Geocaching Warszawa for creating this quality series. I had a great walk through the district.

EUzebiusz28: piekny dzien, fajne historie, świetne kesze. czego chcieć więcej

warble7: Zebrane podczas wycieczki rowerowej. Dziękuję za przygotowanie skrytki i pokazanie miejsca. Cała seria bardzo starannie wykonana. Widać że autor włożył w jej przygotowanie i wykonanie dużo wysiłku. Nie wiem czy mugole docenią taki wkład pracy, ale cała seria bardzo fajnie i profesjonalnie prezentuje ciekawe miejsca na Zaciszu. Bardzo ciekawa historia.

ORGANIZATORZY:

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: