Letnie, niedzielne popołudnia z Norwidem i Chopinem

Letnie, niedzielne popołudnia z Norwidem i Chopinem

31 lipca 2022, niedziela

miejsce: Dębinki, ul. Pałacowa 7, godz. 16.00

Bezpłatny dojazd z Pl. Defilad (w pobliżu stacji Metro Cenrtum)

Odjazd: godz. 14.30

Powrót: godz. 17.30

Zapraszamy do udziału letnich, niedzielnych popołudniach z Norwidem i Chopinem w Dębinkach. Zapraszamy na muzykę i słowo w cieniu starego parku. Muzeum, w tej formie, zaczyna żyć - zachęcają twórcy Muzeum. 

W sezonie letnim 2022 w Muzeum Norwida w Dębinkach odbędzie się cykl koncertów muzyczno-poetyckich. Począwszy od 5 czerwca do 15 października, w niedzielne popołudnia o godz. 16.00  zapraszamy na  godzinne spotkania z poezją Norwida i muzyką Chopina w wykonaniu czołowych artystów.

Pałac w Dębinkach zbudował w pierwszej połowie XVII w. Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej, który otrzymał wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę. Jest to budowla klasycystyczna, parterowa z piętrową częścią środkową wysuniętą przed fasadę. Od frontu posiada portyk o czterech kolumnach toskańskich, dźwigających szerokie belkowania i trójkątny szczyt. Od ogrodu na ryzalicie pod oknami płyciny z dekoracją roślinną. W otoczeniu pałacu znajdują się także dwie murowane oficyny dworskie.

Po śmierci matki Cyprian Norwid trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela Dębinek, a w Dębinkach on jak i jego rodzeństwo spędzali wiele czasu.

Podczas II wojny światowej pałac dawał schronienie partyzantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim. Po wojnie został odbudowany, przez wiele lat funkcjonował tu dom dziecka, dziś pałac jest w posiadaniu samorządu powiatu wyszkowskiego.

Dwór często odwiedzali artyści związani z cyganerią warszawską: Roman Zmorski, Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor Jarosław Iwaszkiewicz.

Zobacz: Muzeum Norwida