Pieszo przez Targówek

Mężczyzna w czerwonej koszulce trzymający megafon, w tle drzewa

Spacery geocachingowe z przewodnikiem

Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy. 

Do wzięcia udziału w spacerze niezbędny będzie smartfon z dostępem do Internetu. 

Spacery z przewodnikiem PTTK Jakubem Paradowskim

Wstęp wolny. Szczegóły wkrótce

  • 14 lipca 2024, niedziela, godz. 11.00 Targówek Mieszkaniowy 
  • 21 ipca 2024, niedziela, godz. 11.00 Targówek Fabryczny 
  • 28 lipca 2024, niedziela, godz. 11.00 Zacisze 
  • 4 sierpnia 2024, niedziela, godz. 11.00 Cmentarz Bródnowski

Spacery oparte są na ścieżkach geocachingowych współtworzonych razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy — Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze.

Projekt ma na celu zapoznanie mieszkańców dzielnicy z lokalnym dziedzictwem Targówka poprzez organizację spacerów z historią w tle. Zakłada on zastosowanie zarówno nowoczesnych rozwiązań, jak i tradycyjnych form edukacji.

Pierwszym elementem projektu będą trzy spacery geocachingowe z przewodnikiem. Geocaching, jako gra terenowa, umożliwi uczestnikom poszukiwanieskrytek z informacjami (tzw. keszy) o historii lokalnej społeczności. Dzięki aplikacji geocachingowej, każdy będzie mógł przejść te trasy w dowolnym czasie, cosprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Wspólnie z mieszkańcami Targówka i Stowarzyszeniem Geochaching Warszawa orazTowarzystwem Przyjaciół Warszawy - Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej przygotowaliśmy trzyścieżki spacerowe, oprowadzające po ważnych i ciekawych z punktu widzenia lokalnej społeczności miejscach.

Drugim elementem projektu będą cztery tradycyjne spacery po Targówku Mieszkaniowym i Fabrycznym, Zaciszu oraz cmentarzu Bródnowskim prowadzone przez przewodnika z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z uwzględnieniem historii zawartych w keszach. Dzięki nim osoby preferujące tradycyjne formy poznawania historii będą mogły zapoznać się z lokalnym dziedzictwem.

W trzecim etapie projektu powstała kieszonkowa mapa Zacisza oraz wystawa plenerowa, ułatwiająca zwiedzanie dzielnicy  korzystając z geocachingu. Mieszkańcy  poznają jeszcze lepiej Targówek, odkryją czym jest geocaching i jak dobrze się bawiąc chłonąć historię.

Wystawa plenerowa Pieszo przez Targówek 
Mapa Zacisza z opisem miejsc

 

Finansowanie:

Projekt sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027". 

Organizator:  

Współorganizator:   

Stowarzyszenie Geocaching Warszawa

Partnerzy:  

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy — Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze

RSM Praga