Geospacer po Targówku Mieszkaniowym. Pieszo przez Targówek
7 września 2024, sobota, godz. 11.00
Warto odkrywać przestrzeń miejską, doświadczać na nowo miejsc, które wydają być mniej znane lub pomijane. Przy ulicy Cynowej poczuliśmy klimat XIX wiecznego Targówka, a to dzięki dobrze zachowanej nawierzchni brukowanej. Z grupą żywo zainteresowaną historią Targówka przeszliśmy kilka kilometrów w poszukiwaniu keszy. Pogoda dopisała, keszerzy dopisali, a przewodnik opowiadał niezwykle ciekawie. Uwagę spacerowiczów przykuła Willa Bolesława Pietrusińskiego z 1930 roku, przy ul. Tykocińskiej 15- to perełka architektoniczna w środku blokowiska. Jest jednym z ciekawszych budynków jaki pozostał z czasów dawnego Targówka. Willę wzniesiono w latach 30. ubiegłego wieku, przetrwała wojnę, a po niej znajdowała się tu m.in. siedziba Polskiej Partii Robotniczej. Przy ul. Oszmiańskiej 9 zatrzymaliśmy się tuż obok zakładu przeróbki drewna Stefana Katelbacha wraz z terenem, obejmującym budynki i wieżę ciśnień, z niezwykle ciekawą formą architektoniczną. Nie mogliśmy pominąć reliktu wielkomiejskiej drewnianej zabudowy Targówka, czyli Drewniaka Paprockiego. Paprocki był przedsiębiorcą budowlanym, budynek wzniesiono w 1908 roku stylu nadwiślańsko–nadświdrzańskim i dzisiaj jest największą zachowaną, drewnianą czynszówką w Warszawie. Ozdobą obiektu są dwa rzeźbione ganki umiejscowione wokół drzwi wejściowych.
Dziękujemy Stowarzyszenie Geocaching Warszawa za prowadzenie sobotniego spaceru, a keszerkom i keszerom za udział!
Spacery oparte są na ścieżkach geocachingowych współtworzonych razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy — Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze.
Spacer był częścią projektu Pieszo przez Targówek.
Finansowanie:
Projekt sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027.
Organizator:
Współorganizator:
Stowarzyszenie Geocaching Warszawa
Partnerzy:
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy — Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze
RSM Praga