Eko
Eko
Edukacja Ekologiczna w DK Zacisze
- Działania cykliczne
- Klub Zielarski
- Spotkania dla osób zainteresowanych wiedzą o świecie roślin, które od zawsze towarzyszą człowiekowi. Istniejemy dzięki roślinom i możemy żyć dalej tylko wtedy, gdy będą z nami. Są niezbędne do życia. Dają żywność i powietrze wszystkim istotom na planecie. Pomagają zachować zdrowie i przychodzą z pomocą, kiedy niedomagamy. A tak mało o nich wiemy. Wiedza o świecie roślin, ich różnorodności, możliwościach pozwala docenić je i skorzystać z tego, czym nas obdarzają. Pozwala też zrozumieć, dlaczego z takim szacunkiem odnosili się do przyrody nasi przodkowie. Historie zielonego świata są fascynującymi opowieściami, które od dawna czekają na poznanie.
- W świat roślin zaprasza Maria Kuzak, zielarka. Od lat fascynuje się rozmaitością otaczających nas roślin, krzewów i drzew. Zbiera ciekawe historie, poznaje właściwości świata flory (powszechnie są mało znane) i dzieli się z uczestnikami spotkań. Poleca książki poświęcone roślinom, uprawie i pielęgnacji urody i zdrowia. Dzieli się wiedzą o roślinach potocznie określanych, jako zielsko lub chwasty. Pokazuje jak wyglądają, co można z nimi zrobić (również w kuchni) i jak stosowano je dawniej, by służyły pomocą ludziom.
- Spotkania raz w miesiącu, w czwartki, o godz. 11.00
- Najbliższe tematy:
- 14 marca 2024, czwartek, godz. 11.00 Rośliny biblijne w przekazie historycznym i współcześnie
- 18 kwietnia 2024, czwartek, godz.11.0 Rośliny szkodliwe i trujące
- 16 maja 2024, czwartek, godz. 11.00 Adaptogeny
- Ekomajsternia
- Kreatywne warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat i rodziców. Inspirujemy i pokazujemy jak wykonywać samodzielnie ciekawe i ekologiczne dekoracje/dodatki do naszych domów bez kupowania czegokolwiek. Zgodnie z zasadami „Zrób to sam!”, „Zrób coś z niczego”.
- Warsztaty w czwartki, w godz. 12.00-15.00, więcej...
- Architekturki
- Zajęcia architektoniczno-plastyczne, których celem jest szersze zainteresowanie dzieci otaczającą je rzeczywistością, światem współczesnym, zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji architektonicznej i jej wpływu na kształtowanie środowiska, rozwijanie wrażliwości przestrzennej i ekologicznej, zapoznanie dzieci z cechami krajobrazu. Projekty realizują używając w większości pudeł, butelek, sznurków, słomek, patyczków, papieru, rolek po papierze i innych materiałów z odzysku.
- Zajęcia dla dzieci 6-12 lat, w piątki, w godz. 16.30-18.00, więcej...
- Działania jednorazowe:
- Warsztaty
- KLIMATyczne postziny
- W nawiązaniu do Dnia Ziemi i kruchości ekosystemu planety i ludzi zapraszamy na warsztaty tworzenia niezależnych publikacji, gdzie forma, treść i przekaz będzie w pełni autorska i dystrybuowana poza obiegiem, a jedyną osobą, która podda go kontroli i cenzurze będziesz TY! Udostępnimy aktualne ciekawostki o klimacie i matce Ziemi z dobrą muzyką w tle. Przy okazji powiemy czym różnią się ziny, artziny i fanziny, czyli ikony niezależnej kultury!
- Jeśli macie stare książki, czasopisma, gazety możecie je zabrać ze sobą. Na pewno je wykorzystamy! Mile widziane będą słone, owocowe lub słodkie przekąski na wspólny stół.
- Warsztaty dla młodzieży 12+ i dorosłych.
- Warsztaty odbędą się 21 kwietnia 2024, o godz. 11.00, więcej...
- Mali Einsteini
- W najbliższych miesiącach zostaną zrealizowane dwa warsztaty z doświadczeniami i eksperymentami dla dzieci w wieku 4-7 lat:
- Eco plastik wielorazowego użytku – dzieci poznają plastik, który może być jednego dnia pierścionkiem, ludzikiem Lego a następnego (przetapiając go w ciepłej wodzie) może stać się guzikiem od koszuli czy pionkiem do gry.
- Biomaterialy z domowego laboratorium - dzieci dowiedzą się jak zapakować jedzenie bez użycia plastiku, nauczą się tworzyć biologiczne opakowania.
- Wykłady
- 29 kwietnia 2024, poniedziałek, godz. 11.00 Witaminy, minerały
- 6 maja 2024, poniedziałek, godz. 11.00 Drzewo w sztuce jako symbol dziedzictwa
- Pchli Targi
- 25 maja 2024, sobota, godz. 10.00-14.00
- Wydarzenie plenerowe, które realizuje zasadę „kup/sprzedaj/wymień/oddaj” dla tych, co lubią korzystać z okazji, kupować rzeczy z „drugiej ręki”, nosić się eko i bliska jest im idea zero waste! Co można znaleźć na Pchlim Targu? Wszystko. Mydło i powidło. Więcej...
- Pchli Targi
- 8 września 2024, niedziela, godz. 16.00-18.00
- Początek roku szkolnego będzie okazją do przejrzenia szaf i wystawienia rzeczy, które nie są potrzebne. Kupujący będą mogli natrafić na przysłowiowe perełki, których nie kupią w sklepach. U nas sprzedasz lub kupisz podręczniki szkolne, pomoce naukowe i inne przedmioty przydatne w edukacji szkolnej i artystycznej. Zgłoszenia wystawców w dniu wydarzenia. Udział bezpłatny.
- Pchli Targ to wydarzenie dla tych, co lubią korzystać z okazji, kupować rzeczy z „drugiej ręki”, nosić się eko i bliska jest im idea zero waste! Więcej...
- Myślę~ nie marnuję opakowań
- Zbiórka materiałów tekstylnych oraz szycie toreb w ramach akcji organizowanej przez Urząd m.st. Warszawy
- Działania stałe:
- Wymiennik książkowy
- Nasz Wymiennik realizuje zasadę ekonomii współdzielenia. Znajduje się na parterze w DK Zacisze i pozwala na bezpłatną wymianę książek. Zasada jest prosta! Książki już przeczytane można przynieść do nas i wymienić na „nowe” tytuły znajdujące się w Wymienniku.
- Liść na plastikowe nakrętki
- Pojemnik na nakrętki pomaga segregować plastik, daje możliwość ponownego wykorzystani odpadów, zwiększa wiedzę i świadomość działań proekologicznych mieszkańców oraz wspiera działania charytatywne.
- Pojemnik na zużyte baterie
- Znajduje się na parterze w DK Zacisze. Pozwala zwiększyć świadomość ekologiczną wśród naszych przyjaciół i uczestników wydarzeń.
- Udostępnianie naszych zasobów w Spółdzielni Kultury
- Na portalu Spółdzielni dzielimy się bezpłatnie naszymi zasobami. W tej chwili udostępniamy stroje ludowe, spódnice folkowe, instrumenty perkusyjne, chustę i tunel animacyjne, ale też udostępniamy salę widowiskową na organizację działań kulturalnych, społecznych, edukacyjnych, sąsiedzkich - otwartych dla innych i niekomercyjnych.
Cele edukacyjne DK Zacisze
Od wielu lat buduje relacje między ludźmi, sztuką i naturą. Działania, które podejmuje wynikają z obranego kierunku i wypracowanej misji. Bliska jest nam idea „zielonej instytucji kultury”. Świadomie łączymy sztukę i proekologiczne działania na miarę naszych możliwości. W naturalny sposób włączamy idee cyrkularności i niemarnowania w obieg naszej instytucji.
Chętnie włączamy się w akcje kształtujące postawy proekologiczne.
Działania DK Zacisze własne i z partnerami
Działania z zakresu edukacji ekologicznej podejmowane w DK Zacisze obejmują: działania własne prowadzone przez pracowników i instruktorów, działania współorganizowane z Dzielnicą Targówek m.st. Warszawy, biurami i innymi jednostkami m.st. Warszawy, działania współorganizowane z NGOsami oraz działania ze społecznością lokalną.