Twarzą w twarz

Twarzą w twarz

Termin realizacji: 5.05 - 25.07.2011

Główna wymiana młodzieży: 18 - 25.06.2011, Olecko

Wsparcie finansowe Polsko Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Lider: Dom Kultury "Zacisze" w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Partner: Centrum Dzieci i Młodzieży w Vilkaviskis

Facebook

Katalog

 

Relacja z projektu

Rozpoczęliśmy realizację fotograficzno-międzykulturowego projektu „Face to face”, który pozwoli się spotkać i twórczo skonfrontować dwóm uzdolnionym artystycznie grupom młodzieży. Polskę będzie reprezentowała grupa z Warszawy, a Litwę młodzież z Vilkaviskis. Miejscem spotkania będzie obszar, który ze względu na swą barwną historię, powinien być bliski obu stronom, czyli Warmia i Mazury, a konkretnie – Olecko. Mamy nadzieję, że poczujemy tam wpływ wielu kultur, religii i narodowości i wszyscy będziemy się czuli jak u siebie. To właśnie tę różnorodność chcielibyśmy odkryć w naszym projekcie. Spotkamy się twarzą w twarz z historią i środowiskiem lokalnym. Wbrew powszechnej tendencji powierzchownych znajomości w sieci, postanowiliśmy zgłębić przestrzeń osobistą, poruszać trudne tematy, nie bać się dyskutować o dyskryminacji i próbować znaleźć sposoby walki z nią. Portrety będą naszym manifestem, pozwolą nam zamknąć w kadrze to co w nas najciekawsze – naszą przeszłość, przeżycia i emocje, które w sobie nosimy. „Wielokulturowe rozmowy zamknięte w ramy kadru i słowa” będą głównym tematem naszego projektu i naszego spotkania. Nowe znajomości ponad historią, różnicami i wiekiem J

18.06.2011 r.

Po kilkugodzinnej podróży szczęśliwie dojechaliśmy do Olecka, które przywitało nas ładną pogodą. Później pojechaliśmy do naszego hotelu i mieliśmy czas na rozpakowanie swoich rzeczy. Zapoznaliśmy się także z nowym miejscem. Chwilę później przyjechała grupa z Litwy i wspólnie udaliśmy się na nasz pierwszy obiad J Po posiłku poszliśmy zobaczyć pobliskie jezioro, które (jak się okazało) jest ogromne ! i piękne J Na plaży przeprowadziliśmy różne gry, które pomogły nam zapamiętać swoje imiona, co (nie da się ukryć) było trudnym zadaniem, ale daliśmy radę J Następnie poszliśmy na spacer do miasta i mimo, że nie byliśmy głodni spróbowaliśmy tutejszego jedzenia. Wszystko bardzo nam smakowało! Wieczorne spotkanie było okazją do rozmów na temat naszych oczekiwań wobec projektu, uświadomienia sobie, ile możemy zaoferować innym i czego się obawiamy. Podczas zajęć porozumiewamy się głównie w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim. Tego dnia nauczyliśmy się nowego, bardzo energetycznego tańca oraz wspólnie opracowaliśmy regulamin dla uczestników. Pierwszy dzień w Olecku był bardzo ekscytujący. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i już bardzo dużo się od siebie nauczyliśmy. A wiele jeszcze przed nami.

19.06.2011 r.

Warsztaty fotograficzne były główną atrakcją drugiego dnia pobytu w Olecku. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, w jaki sposób robi się profesjonalny portret. Nauczyliśmy się w jaki sposób należy zmieniać czułość (ISO) w aparacie, czasu naświetlania, przysłony i kilku innych (niezbędnych) funkcji. Okazuje się, że wszystkie z powyższych ustawień są bardzo ważne w profesjonalnej fotografii. Po części teoretycznej wybraliśmy się do pobliskiego parku, aby wykorzystać nową wiedzę w praktyce. Robiliśmy sobie zdjęcia portretowe, okazało się, że trzeba pamiętać o kilku ważnych ustawieniach, a cała reszta jest już prosta J Później wspólnie oglądaliśmy zdjęcia i wyrażaliśmy opinie na temat tego, w jaki sposób można poprawić jakość naszych prac. Po obiedzie wybraliśmy się na Plac Wolności w Olecku, gdzie odbywała się impreza "Targi czasu wolnego". Swoje oferty zaprezentowały miejscowe organizacje, które przygotowały pokazy, występy artystyczne i prezentacje. Po kolacji przeprowadziliśmy kolejne warsztaty i nauczyliśmy się dwóch nowych tańców.

20.06.2011 r.
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od drugiej części warsztatów fotograficznych. Nauczyliśmy się zastosowań kolejnych funkcji w naszych aparatach i dzięki temu będziemy mogli robić jeszcze lepsze zdjęcia :) Następnie grupa z Polski przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia, których tematem była dyskryminacja. Obie grupy bardzo aktywnie uczestniczyły w całym warsztacie, dlatego też jutro postanowiliśmy przygotować jego drugą część :) Po kolacji grupa z Vilkaviskis przygotowała wieczór litewski. Nauczyliśmy się kolejnych litewskich słów, poznaliśmy historię Litwy i najważniejsze informacje o tym kraju. Oczywiście nie zabrakło także dobrej zabawy, wspólnie nauczyliśmy się kolejnego litewskiego tańca. Dzisiejszy dzień był bardzo zaskakujący, a do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze tylko Słońca :) Liczymy, że w końcu się pojawi.

21.06.2011 r.
Kolejny, bardzo owocny dzień za nami. Po śniadaniu grupa polska przeprowadziła kolejną część warsztatów dotyczących dyskryminacji. Okazuje się, że tematyka jest na tyle ciekawa, że możemy o tym rozmawiać codziennie i wciąż czujemy niedosyt! Kolejnym elementem dzisiejszego dnia były zajęcia z przestrzeni osobistej, które uświadomiły nam jak wiele mamy wspólnych cech i zainteresowań. Podczas burzliwej dyskusji i zajęć manualnych omówiliśmy ważniejsze w naszym życiu wartości. Wspólnie stwierdziliśmy, że najważniejszą z nich jest RODZINA !!! Po obiedzie mieliśmy wyczekiwane przez nas spotkanie z Panem Romanem. Zajmuje się On kuglarstwem, czyli jest pozytywnie zakręconym, kreatywnym artystą :) Najpierw opowiedział nam o sobie i o tym czym się zajmuje, a następnie każdy z nas miał okazję spróbować swoich sił w rożnych technikach kuglarskich. Przez prawie dwie godziny Plac Wolności w Olecku należał do nas !!! Było świetnie ! Wielkie ukłony w stronę Pana Romana i jego przyjaciół, którzy dzielnie nas wspierali :)) Mieliśmy także wielkie szczęście z pogodą, która dzisiejszego dnia była bardzo zmienna. Całe szczęście podczas naszych nowych, kuglarskich doświadczeń zaświeciło słoneczko :)) Tuż po kolacji grupa z Litwy została zaproszona na wieczór polski. Oczywiście nie zabrakło krótkiej lekcji z historii, oglądaliśmy przygotowane specjalnie na tę okazję filmy i zdjęcia związane z Polską. Wspólnie nauczyliśmy się także tradycyjnego tańca. Dzisiejszy dzień dostarczył nam bardzo dużo wrażeń i cały czas dużo się od siebie uczymy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy wspólnie spędzać każdą chwilę!

22.06.2011 r.
Dzisiejsze poranne słońce nastroiło nas bardzo pozytywnie. Najpierw krótka zabawa integracyjna na dobry początek dnia, a później... mogło być już tylko coraz lepiej :)) Nareszcie mogliśmy wybrać się na kajaki !!! Okazało się, że nasze plażowe szaleństwa niestety nie trwały zbyt długo (1,5 h), bo błękitne niebo przysłoniły burzowe chmury i zaczął padać deszcz. Nie myślcie jednak, że z tego powodu cierpieliśmy na nadmiar wolnego czasu :)) Przed nami końcowy etap projektu, więc dochodzą nam kolejne obowiązki, ale nie możemy zdradzać Wam za dużo szczegółów, żeby nie zepsuć niespodzianki. Część pracowała, a pozostali wybrali się na spacer do Olecka - szczęściarze! Po obiedzie mieliśmy kolejne warsztaty, tym razem dotyczyły one najważniejszych dla nas wartości. Każdy musiał wybrać te, które ceni sobie najbardziej ( niestety tylko cztery), a następnie zaprezentować jedną z nich. Te zajęcia rozbudziły nasze (ponadprzeciętne) zdolności manualne i stworzyliśmy piękne dzieła sztuki. Kolejny dzień niestety dobiegł końca. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo czujemy jak z dnia na dzień rośnie nasz bagaż doświadczeń, a relacje między nami są coraz lepsze. To niesamowite, że w tak krótkim czasie udało nam się aż tak zaprzyjaźnić ! W młodzieży siła ! :) Natomiast smuci nas sama myśl o tym, że projekt zbliża się ku końcowi. Dlatego też do samego końca nie zamierzamy zwolnić tempa naszego działania :) Co więcej, spontanicznie zaplanowaliśmy kolejne niespodzianki.
Bądźcie czujni!!! Pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie :)) SVEIKINU JUS !

23.06.2011 r.
Witamy wszystkich, którzy regularnie czytają nasze wpisy :)) Cieszymy się, że tu zaglądacie i interesujecie się tym, jak przebiega nasz projekt. Na dzisiaj przypadło Boże Ciało, które (jak zapewne wiecie) jest uroczystością ku czci Najświętszego Sakramentu i jest jednym z najbardziej uroczystych katolickich świąt. Bardzo nam miło, że wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Litwy mogliśmy włączyć się w jego obchody. Po procesji mieliśmy trochę wolnego czasu, który postanowiliśmy przeznaczyć na rekreację nad oleckim jeziorkiem. NARESZCIE !!! Na plaży można było sobie wypożyczyć kajak lub rower wodny, niektórzy śmiałkowie odważyli się też na skoki z pomostu. Oczywiście wszystko robiliśmy pod czujnym okiem naszych opiekunów i ratownika :) Te chwile odpoczynku na świeżym powietrzu zregenerowały nasze siły. Przed kolacją Pan Zbyszek zrobił każdemu z nas piękne portrety - dziękujemy bardzo za cierpliwość i super zdjęcia! W związku z tym, że jedna z uczestniczek projektu obchodzi dzisiaj urodziny, postanowiliśmy zrobić jej niespodziankę. Przygotowaliśmy orzechowy tort ze świeczkami, specjalny podkład muzyczny (Dazkarieh - ulubiony zespół naszej jubilatki), a na koniec wspólne zaśpiewaliśmy polsko-litewskie STO LAT!!! Koleżanka była bardzo mile zaskoczona, a my cieszymy się, że niespodzianka się udała :) Później zatańczyliśmy jeszcze kilka naszych ulubionych tańców! Przy akompaniamencie naszych dwóch koleżanek, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę "Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic" (VooVoo). Gratulacje dla litewskiej grupy, która mimo trudnych słów podjęła to wyzwanie :)) Kolejną atrakcją tego wieczoru była jedna z naszych koleżanek z Litwy, która zagrała na gitarze i zaśpiewała jeden z utworów Boba Dylana :) ( oczywiście w wersji litewskiej). Był to niesamowity moment, gdyż podczas jej krótkiego koncertu wszyscy złapaliśmy się za ręce i zatańczyliśmy wokół niej :) Takie chwile bardzo nas wszystkich wzruszają i sprawiają, że nie istnieją dla nas żadne bariery ! Niestety nasz pobyt zbliża się ku końcowi, ale przed nami jeszcze sporo pracy, czyli (przede wszystkim) stworzenie wydawnictwa, które będzie efektem końcowym naszego wspólnego projektu. Trzymajcie za nas kciuki i wysyłajcie pozytywną energię :)) Pozdrawiamy wszystkich serdecznie !

24.06.2011 r.
Labas rytas! Dzisiejszy poranek rozpoczęliśmy od tego, co lubimy najbardziej, czyli od wspólnych tańców i śpiewów :) Pogoda za oknem niestety nie była zbyt ładna, więc musieliśmy zrezygnować z zaplanowanego wczoraj spaceru wokół jeziora. Nauczyliśmy się nowego, bardzo pozytywnego tańca - za jego pomocą przeganialiśmy deszcz :)) Później przeprowadziliśmy warsztaty, które dotyczyły naszych cech charakteru. Najpierw musieliśmy ocenić samych siebie i wypisać nasze cechy ( na małych klejących karteczkach), a następnie mogliśmy obejrzeć, jakie przypisali sobie pozostali uczestnicy. Kolejnym etapem tych warsztatów było stworzenie i ozdobienie manekina wypisanymi przez nas wcześniej cechami. Tak oto stworzyliśmy człowieka doskonałego! Najbardziej ciekawy był moment, w którym mogliśmy innym przypisywać ich dobre cechy :) Te warsztaty jeszcze bardziej nas do siebie zbliżyły i przekonaliśmy się o tym ile mamy wspólnych, pozytywnych cech. To było bardzo miłe doświadczenie. Została nam chwila czasu, postanowiliśmy więc przeprowadzić kolejne warsztaty :)) Tym razem hasłem przewodnim była tolerancja - jeden z naszych ulubionych tematów. Po zajęciach opanowaliśmy kroki kolejnego tańca :) Za oknem pojawiło się słońce ( nasze afrykańskie tańce zadziałały), więc poszliśmy zwiedzić okoliczne zabytki. To miasteczko jest naprawdę bardzo zadbane i przepiękne. Przed obiadem mieliśmy chwilę na rekreację i udaliśmy się do naszego hotelowego basenu. Później zatańczyliśmy belgijkę i obejrzeliśmy zdjęcia z pobytu na projekcie. Fotografie będą dla nas niesamowitą pamiątką z tego wyjazdu.Przeprowadziliśmy końcową ewaluację i podsumowaliśmy cały projekt, jego założenia, to co udało nam się zrealizować, a czego nie. Ten etap ewaluacji był bardzo emocjonujący i (kolejny raz) przekonaliśmy się o tym, jak bardzo się ze sobą zaprzyjaźniliśmy "aż szkoda będzie jutro wyjeżdżać" - takie słowa padały z ust grupy litewskiej i polskiej... Ponadto obie grupy zgodnie stwierdziły, że cały projekt był bardzo interesujący i wniósł w ich życie kolejne bardzo barwne i budujące doświadczenia. To ostatni wspólny wieczór w Olecku, postanowiliśmy spędzić go w naszym ulubionym stylu - śpiewy i tańce z naszymi narodowymi akcentami:))

DOFINANSOWANIE: