VIII Festiwal Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora

VIII Festiwal Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora

Uroczyste ogłoszenie wyników

II Konkursu Piosenki Solo Senior oraz VIII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora

18 lutego 2009 r.

Drodzy Państwo, mamy już za sobą przesłuchania konkursowe i festiwalowe, a także tremę, wszelkie obawy przed występami i prezentacją repertuarów. Przed nami już tylko radosne chwile, związane z wręczeniem nagród i koncertem laureatów Grand Prix i I miejsc.

Wspólnie z Chórem „Zacisze” oraz Zespołem Wokalno-Estradowym „Zaciszańska Nuta” 17 stycznia zaprosiliśmy solistów, duety i tria do udziału w organizowanym przez nas II Konkursie Piosenki SOLO Senior, a w dniach 7-8 lutego chóry, kabarety i zespoły seniora z różnych placówek z całego kraju, które zaprezentowały się VIII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora.

Zaproszenie przyjęło 25 uczestników w Konkursie Piosenki SOLO Senior, prezentując różnorodny repertuar, a także kreując profesjonalny wizerunek sceniczny. W Festiwalu wzięło udział 11 chórów, 10 kabaretów (w tym 1 poza konkursem – zeszłoroczny laureat Grand Prix) oraz 22 zespoły.

Zarówno jury, jak i widzowie byli zachwyceni wysokim poziomem, jaki zaprezentowali uczestnicy obydwu konkursów. Dla nas i dla Seniorów związanych z Domem Kultury „Zacisze” była to możliwość poznania aktywnych i artystycznie uzdolnionych przedstawicieli „złotego wieku” z różnych placówek z całego kraju. Wszystkich Państwa zapraszamy serdecznie na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 18 lutego, w środę o godzinie 12.00, a już teraz gratulujemy uczestnikom odwagi, profesjonalnego podejścia oraz umiejętności i zdolności. Wszystkich uczestników VIII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora zapraszamy po dobiór dyplomów.

Polecamy Państwu lekturę recenzji VIII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora autorstwa Joanny Rawik na łamach Trybuny (nr 37(5762)):

Scena dla seniorów

Dwa dni minionego weekendu spędziłam w Domu Kultury Zacisze, gdzie odbywał się imponujący w swoim rozmachu VIII Festiwal Chórów, Kabaretów I Zespołów Seniora. Wystąpiło 45 zespołów, niektóre bardzo liczne. Grand Prix w swojej kategorii otrzymał zasłużenie Zespół Folklorystyczny Ustronie z Miejskiego Domu Kultury w Skierniewicach pod opieką Elżbiety Rusieckiej-Kucharskiej, który zaprezentował olśniewające widowisko, zdobne kolorowymi, autentycznymi kostiumami łowickimi przepięknej urody. Doskonale skomponowany program skrzył się taką radością życia, że ich zwycięstwo wydawało się pewne i tak potem wynikło z ocen jury, w którym miałam przyjemność uczestniczyć obok profesorów warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina - Krzysztofa Kusiela-Moroza oraz Andrzeja Banasiewicza, mistrzów sztuki chóralnej. W repertuarze nie tylko tego zespołu znalazły się prawdziwe perły pieśni polskiej, obok nich twórczość czysto ludowa radująca serce swoją głęboką, pełną wdzięku mądrością i swoistym humorem.
W czasach dzikiej komercji polskiego kapitalizmu obcowanie ze sztuką uprawianą przez amatorów, pozwala słowo to kojarzyć z jego pierwotnym znaczeniem: kochający sztukę. Rozwijająca się od lat w naszym kraju aktywność seniorów, uniwersytety trzeciego wieku, rozmaite koła i zgrupowania tworzą odrębny, bardzo cenny ruch w kulturze; nie wszyscy ludzie na emeryturach mają ochotę ograniczać się do-opieki nad wnukami. Seniorzy stanowią nie tylko wspaniałą widownię, inteligentną i czujną, ale sami potrafią tworzyć zaskakujące w swojej inwencji realizacje. Wszystko ostatecznie zależy od szefów tych grup, to oni proponują repertuar, styl, nadają rangę. Czasami bywa odwrotnie, ale to rzadkie zjawiska. Seniorzy wiedzą czego chcą.

Dyrektorem Domu Kultury Zacisze jest od dziesięciu lat wyłoniona konkursu znakomita pod każdym względem Bożena Dydek, urocza i elegancka, urodzona menedżerka. To jej zawdzięcza placówka rozkwit i estetykę. Pani dyrektor kocha to, co robi i dlatego robi to wspaniale, wspierana w swoich inicjatywach przez burmistrza dzielnicy Targówek Grzegorza Zawistowskiego.

Ponieważ VIII Festiwal Seniorów DK Zacisze jest wydarzeniem wysoce artystycznym i cieszy się ogromnym powodzeniem, gromadząc zespoły również spoza Warszawy, nie było ani pół kamery jakiejkolwiek stacji TV, co jest dowodem żałosnego poziomu mediów. Na szczęście cenne inicjatywy rządzą się zdrowymi prawami estetyki oraz duchowych potrzeb, dlatego mogłam obok setek osób uczestniczyć w prawdziwym święcie słowa, muzyki i tańca. Towarzyszyła nam sztuka kulinarna pani EU z rodziną, która uświadamia na nowo, że kuchnia jest ważkim elementem kultury.

Joanna Rawik
„Trybuna” piątek 13 lutego 2009 nr 37(5762)

Poniżej przedstawiamy zwycięzców:

II Konkursu Piosenki SOLO Senior:

W kategorii KLASYKA:

 • I miejsce: Roman Redelbach, Klub „Relax” SM „Ostrobramska”, Warszawa
 • II miejsce: Janusz Jastrzębski, Dom Kultury „Kolorowa”, Warszawa
 • III miejsce: nie przyznano

WYRÓŻNIENIE:
Hanna Frieske, Dom Kultury „Zacisze”, Warszawa

W kategorii ROZRYWKA:

 • I miejsce: ex aequo
  Teresa Witanowska, Dom Kultury „Zacisze”, Warszawa
  Wiesław Brewiński, Ośrodek Kultury Wola, Warszawa
 • II miejsce: Mirosława Wójcicka, Klub Seniora „Relaks”, Kozienice
 • III miejsce: ex aequo
  Zdzisław Ziomek, Ośrodek Kultury Wola, Warszawa
  Urszula Brandys, UTW Domu Kultury „Zacisze”, Warszawa

WYRÓŻNIENIA:

 • Alicja Mieszało, Wyszków
 • Bożenna Osiak, Klub na Marszałkowskiej, Warszawa

Jurorami tegorocznego konkursu byli Joanna Białek – przewodnicząca oraz Tadeusz Konador i Wiesław Leśniewski.

VIII Festiwal Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora

W kategorii CHÓRY:

 • Grand Prix: Ursynowski Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Ursynowski Uniwersytet Trzeciego Wieku im. J.U.Niemcewicza, Warszawa
 • I miejsce: „Tonika”, Dom Kultury „Praga”, Warszawa
 • II miejsce: Chór „Zacisze”,Dom Kultury „Zacisze”, Warszawa
 • III miejsce: „Złota Jesień”, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piasecznie
 • Wyróżnienie specjalne dla pianisty Tomasza Kaznowskiego

W kategorii KABARETY:

 • Grand Prix: Zespół ludowy „WĘGROWIANIE”, Węgrowski Ośrodek Kultury
 • I miejsce: „TO i OWO”, Klub Seniora „Baśniowa”, Warszawa
 • II miejsce: „FINEZJA”, Klub Kultury „Relax” przy SM „Ostrobramska”, Warszawa
 • III miejsce: Łochowianie, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury, Łochów

W kategorii ZESPOŁY:

 • Grand Prix: Zespół folklorystyczny „Ustronie”, Miejski Ośrodek Kultury, Skierniewice
 • I miejsce: Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy”, Dom Kultury „Hutnik”, Wyszków
 • II miejsce: Zespół wokalny „Retro Art.Bem”, Bemowskie Centrum Kultury, Warszawa
 • III miejsce: Pogodna Jesień, Ośrodek Kultury im. Stefana Żeromskiego, Warszawa
 • Wyróżnienie: „Powsinianie”, Centrum Kultury Wilanów, Warszawa

Tegoroczny Festiwal oceniali Krzysztof Kusiel-Moroz – przewodniczący oraz Joanna Rawik i Andrzej Banasiewicz. Jurorzy złożyli podziękowanie członkom Chóru ,,Zacisze” oraz zespołowi ,,Zaciszańska Nuta” za sprawną organizację i profesjonalne prowadzenie przesłuchań konkursowych.

muzyka