Młodzieżowa Przestrzeń Artystyczna

Młodzieżowa Przestrzeń Artystyczna

23 października 2011

 

Wyjątkowe popołudnie. W jednej przestrzeni spotkały się różne dziedziny sztuki – teatr i instalacja artystyczna. Połączyła je pasja tworzenia, chęć wyrażania siebie i bardzo budująca aktywność młodych ludzi, którym udało się otrzymać wsparcie finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Programu „Młodzież w działaniu”.

DynamicArt - INSTALACJA – pierwsza odsłona - Projekt DynamicArt to projekt przygotowany przez Grupę Nieformalną działającą w Domu Kultury Zacisze. Odbywał się na terenie dzielnicy Targówek w ciągu sześciu miesięcy. W jego realizacji wzięło udział około trzydziestu osób. Jego głównym tematem była sztuka współczesna a interpretacja codzienności zamkniętej w przestrzeni fotografii. Projekt składał się z dwóch części:

Inspirowane światłem: Faza, w której poprzez działania warsztatowe młodzież uczyła się sztuki fotografii, poprzez zdjęcia opowiadała swoje historie, robiła zdjęcia sobie, znajomym, rodzinom i przypadkowo spotkanym osobom. Pokazała świat, w którym żyje. Wyruszyła w plener z mistrzami fotografii: Hanną Musiał i Tadeuszem Późniakiem.

DynamicArt: Druga faza projektu inspirowana była artystyczną działalnością Pawła Althamera i jego „Parku rzeźby”, w którym prezentują swoje prace znani twórcy współcześni. Była ona efektem inspiracji przestrzenią, która nas otacza, chęcią zaznaczenia młodzieżowego akcentu. Stworzona przez młodzież instalacja wykorzystuje fotografie wykonane w pierwszej fazie projektu. Tak o swoich działaniach mówią sami : „Chcemy razem tworzyć sztukę, która będzie zachwycać i uwodzić, będzie prawdą o nas i o naszej historii.”

Projekt otrzymał wsparcie finansowe Komisji Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. Organizacja wspierająca: Dom Kultury Zacisze w Warszawie.

TRANSGIOVANNI - kolejna odsłona spektaklu TRANSGIOVANNI, tym razem po drugim już etapie Projektu DEKAMERON – przedsięwzięcia artystycznego umożliwiającego młodzieży licealnej czynne uczestnictwo w procesie produkcji teatralnej. W ramach projektu odbywały się warsztaty teatralne z twórcami (aktorkami, reżyserem, scenografem, kompozytorem i fotografem), a równolegle do tych działań powstawał spektakl teatralny oparty na motywach „Dekameronu” Boccaccia. Nikt nie chce być chory, a jednak to stan choroby staje się „normalnością”. Pięcioro bohaterów ucieka z miasta ogarniętego zarazą. Jedynym, co pozwala na zachowanie tożsamości jest snucie własnych narracji. Opowieść. Stwarzanie świata intensywnych wrażeń, pełnego subtelnej erotyki, humoru i zachowującego pozory sensu, linearności. Ale to wymaga odwagi. Wiele dni, wiele tematów, wiele opowieści… osób, które uszły przed zarazą.

Reżyseria – Natalia Sołtysik, scenografia – Czarnota T-Error , muzyka – Aleksander Brzeziński, foto – Alina Gajdamowicz, obsada – Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ w składzie: Dorota Glac, Marta Jalowska, Adrianna Kornecka, Dominika Strojek, Kamila Worobiej, adaptacja - Natalia Sołtysik i Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ, koordynacja Projektu – Zosia Horszczaruk.

Patronem honorowy spektaklu „TRANSGIOVANNI” jest Fundacja Trans-Fuzja.

Projekt DEKAMERON dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zapraszamy do obejrzenia katalogu z wymiany "Twarzą w twarz".

DOFINANSOWANIE: