Radziejowice 2008

Radziejowice 2008

Wystawa poplenerowa prac dorosłych artystów z Domu Kultury „Zacisze”

21 czerwca 2008-31 września 2009 r., Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach - Kuźni

Pracownia rysunku i malarstwa dla dorosłych w Domu Kultury „Zacisze” istnieje od 10 lat. Skupia osoby o zainteresowaniach malarskich. Podczas warsztatów malują pejzaże, martwe natury, kwiaty, portrety w różnych technikach: od malarstwa olejnego poprzez pastele, węgiel i ołówek. Nieliczni próbują swoich sił w akwareli. Ogółem w zajęciach uczestniczy około 25 dorosłych artystów.

Dom Kultury „Zacisze” jest również organizatorem plenerów malarskich - jedno- i kilkudniowych. Byliśmy w: Szczawnicy, Kazimierzu Dolnym, Darłówku, Radziejowicach, Nieborowie, Vištitis na Litwie, Kamieńcu Podolskim na Ukrainie.

Radziejowice to wieś położona 40 km na południowy-zachod od Warszawy, w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, nad rzeką Pisią Gagoliną. W krajobrazowym parku ze stawem znajduje się pałac barokowo-klasycystyczny, zbudowany przez kardynała Radziejowskiego (1684), przebudowany dla Krasińskich w stylu klasycystycznym i połączony z późnorenasowym dworem (1606) przekształconym równocześnie na romantyczny zameczek (1802). Pałac gościł wiele znakomitych osobistości polskich i zagranicznych dworów. Bywali tu Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski. Po wojnie restaurowany. Od 1965 roku pałac zaczął pełnić funkcję Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie. Przez trzydzieści lat stałym rezydentem pałacu był Jerzy Waldorff.