Wystawa prac Franciszka Maśluszczaka "Malarstwo i rysunek"

Wystawa prac Franciszka Maśluszczaka Malarstwo i rysunek

Wernisaz wystawy: 9 marca 2008

Zakończenie wystwawy: 7 kwietnia 2008

Wernisaż otworzył koncert "SOYKA live" w wykonaniu Soyka Trio.

Franciszek Maśluszczak urodził się 21 stycznia 1948 r. w Kotlicach (dawne województwo zamojskie). Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Zamościu. W 1968 r. ukończył ASP w Warszawie, a sześć lat później uzyskał dyplom artysty sztuk pięknych.

W swej twórczości F. Maśluszczak posługuje się różnorodnymi technikami – tworzy zarówno rysunki i grafikę, jak i obrazy. Jest autorem ilustracji książek dla dzieci i dorosłych. Projektuje również okładki i plakaty. Swoje rysunki zamieszcza także w codziennej prasie. Stale współpracuje m.in. z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą.

Franciszek Maśluszczak był wielokrotnie nagradzany. Jest laureatem m. in. Nagrody miasta stołecznego Warszawy za całokształt twórczości. Ze względu na swą działalność charytatywną, w 2004 r. otrzymał Statuetkę im. Brata Alberta w Rzeszowie. Jego postać pojawia się w filmach dokumentalnych i oświatowych oraz opowiadaniach.

Franciszek Maśluszczak rozpoczął budowę swojego świata artystycznego jeszcze jako student. Stara się konsekwentnie podążać wytyczoną droga artystyczną, co nie znaczy, że popada w rutynę. Jego wizja artystyczna jest spójna i jednolita. Prace F. Maśluszczaka najczęściej przedstawiają ludzi, a także plenery i elementy architektury. Postacie przedstawiane przez artystę posiadają wspólny rys.