Projekt Azyl Warszawa

Projekt Azyl Warszawa


Spektakl finałowy: Przywiozę tu swoje podwórko. Premiera: 18 sierpnia 2012
Zobacz więcej…

 

W czerwcu 2012 ruszył nowy wielokulturowy warsztat teatralny fundacji Strefa WolnoSłowa w ramach projektu Azyl Warszawa. Otwarty dla wszystkich, bez względu na wiek, pochodzenie, doświadczenie teatralne bądź inne artystyczne.

Warsztaty odbywały się w Domu Kultury Zacisze od czerwca do sierpnia 2012 roku. Wydarzenie finałowe zrealizowano 18 sierpnia na ulicach i podwórkach Bródna.


Do projektu zaangażowano około 25osobową grupę, która podczas dwumiesięcznej pracy warsztatowej opracowała dramaturgię wydarzenia artystycznego zaplanowanego na sierpień 2012 w przestrzeni miejskiej Warszawy.


Grupę warsztatową stworzyli Polacy i cudzoziemcy mieszkający w Warszawie, imigranci i uchodźcy.


W pracy warsztatowej punktem wyjścia do improwizacji i tworzenia dramaturgii było “Niewidzialne Miasta” Italo Calvino.


Warsztat i wydarzenie finałowe skierowane do szerokiej publiczności jest refleksją na temat migracji, podróży, przemieszczania się, poznawania i rozumienia miejsc, które spotykamy na swojej drodze, odnajdywania się w nowych przestrzeniach i poznawania innego punktu widzenia, poprzez poznawanie innych ludzi, poprzez przyjmowanie ról, które narzucają nam nowe konteksty, w które wkraczamy. Wstać z miejsca i zmienić punkt widzenia, być w ciągłym ruchu i otworzyć się na nowe, stać się obcym we własnym mieście, kraju, poznać Innego poprzez postawienie się na jego miejscu i wejście w jego rolę – to niektóre z zagadnień, które były poruszane podczas warsztatu i wydarzenia finałowego.


W trakcie warsztatu improwizacje słowne i ruchowe stały się podstawą do stworzenia dramaturgii wydarzenia w przestrzeni miejskiej opartego na tekście Calvino oraz na prawdziwych historiach uczestników warsztatów.


W podróż zaproszona została również publiczność, która miała okazję udziału w interaktywnym wydarzeniu artystycznym rozgrywającym się w różnych częściach miasta.


Teatr z migrantami stał się teatrem migrującym po Warszawie, a jednocześnie po innych miastach – tych widzialnych i niewidzialnych, rzeczywistych i fikcyjnych.Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.

DOFINANSOWANIE:
PARTNERZY: