Przywiozę tu swoje podwórko

Przywiozę tu swoje podwórko

Finałowy spektakl wielokulturowych warsztatów teatralnych fundacji Strefa WolnoSłowa realizowanych w DK Zacisze w ramach Projektu Azyl Warszawa.

 

18 sierpnia 2012
Trasa: ul.Kasnobrodzka11 i okolice
podwórko między ul.Krasnobrodzką 6 a Krasnobrodzką 8
Klub Podgrodzie, ul. Krasnobrodzka 11
ul. Poborzańska 8

 

Teatralna podróż z cudzoziemcami i uchodźcami po niewidzialnych miastach na Bródnie, w dzielnicy Targówek.
Przedstawienie Przywiozę tu swoje podwórko to mozaika historii, postaci, wydarzeń i sytuacji, które złożyły się na obraz miasta. Wielokulturowego i wielopokoleniowego. To refleksja nad tym, jak indywidualne historie budują tkankę miejską. W pracy warsztatowej punktem wyjścia do improwizacji i dramaturgii spektaklu były Niewidzialne miasta Italo Calvino. Książka stała się inspiracją do zgłębienia istoty podróży, wspominania miejsc, z których pochodzą uczestnicy warsztatów, a także do opowieści o Polsce i Warszawie oczami migrantów i skonfrontowania ich z historiami osób mieszkających tu od zawsze. Podróżnik Marco Polo chciał przekonać wielkiego Chana, cesarza, na dwór którego trafił, że życie w ciągłym ruchu, nieustanne poznawanie nowych miejsc i ludzi są lepsze niż stagnacja i bezpieczeństwo spokojnego życia.

Teatr z migrantami stał się teatrem migrującym po Warszawie, a jednocześnie po innych miastach – tych widzialnych i niewidzialnych, rzeczywistych i fikcyjnych. Do podróży zaproszono również publiczność, a przewodnikami tej swoistej tułaczki byli migranci razem z mieszkańcami dzielnicy.

W przedstawieniu zagrali zarówno uczestnicy warsztatu wielokulturowego, jak i seniorzy z dzielnicy Targówek oraz uchodźcy z Ośrodka dla Uchodźców na Targówku.


Wystąpili:

Weronika Chinowska, Marzena Dzierzba, Hayk Gasparyan, Jurij Jelin, Karolina Kamińska, Nadzieja Klimowicz, Anastasyia Lytovka, Raheel Nawaz, Monika Ngo Thu, Olivier Noël, Barbara Olejnik, Oscar Peña, Lewon Petrosjan, Ruzan Sargsjan, Marta Sayed, Aleksander Sokyrko, Jeff Treisbach, Julia Vasilevskaya, Bojan Vasilevski, Nina Volontey, Magdalena Wiszniewska, Anna Zakrzewska

Pomysł, prowadzenie warsztatów i reżyseria:
Alicja Borkowska

dramaturgia:
Tomasz Gromadka

Video:
Piotr Mikuć

Współpraca:
Joanna Szyndler, Aldona Kiełkowska, Natalia Szelachowska


Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.
 

DOFINANSOWANIE:
PARTNERZY: