Wystawa malarstwa Jana Szula

Wystawa malarstwa Jana Szula

Wernisaż: 26 września 2012

Zakończenie wystawy: 13 października 2012

 

Wystawy prac Jana Szula, jednego z założycieli „Teleexpressu”, obecnie dyrektora TVP INFO, który od kilku lat maluje, szuka własnej, twórczej drogi. Ekspozycja obejmie prace z cyklu „Zima może być piękna…”. Wernisaż wystawy odbył się podczas XI Giełdy Inicjatyw Artystycznych.

Zima może być piękna... ...to co na ogół wydaje się brzydkie, nieciekawe i smutne także może być piękne ... Wszystko zależy od tego jak na to spojrzymy i jak je przedstawimy... na przykład szara, mroczna, deszczowa jesień i zima...właśnie poprzez zderzenie bieli z szarością, czernią i jej odcieniami - zachwyca i pobudza moją wyobraźnię...

Jan Szul

(…) Jego zimy są przykładem lapidarnego oddania blasku, nastroju i mocy bieli skonfrontowanej z silnymi krechami czerni. Fenomenem kompozycji malarstwa Szula jest wytworność zestawień kolorystycznych. Niektóre kompozycje są przykładem mistrzowskich wyrobień słuchu malarskiego, który objawia się najczęściej dopiero po wielu eksperymentach a u Szula przychodzi od tak. Wypływa z jego natury, czucia, oka i wewnętrznej wrażliwości.

Prof. Marian Czapla, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

 

JAN SZUL - urodzony 1 maja 1959 r. w Sieniawie na Podkarpaciu w rodzinie chłopskiej. Wychował się i ukończył szkołę podstawową we wsi Leżachów. Właśnie to środowisko ukształtowało jego wrażliwość i miłość do przyrody. Wykształcenie średnie techniczne, następnie absolwent wydziału dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę zawodową rozpoczął w Polskim Radiu potem trafił do Telewizji Polskiej.

Był w pierwszym zespole założycielskim „Teleexpressu” następnie dziennikarstwo informacyjne kontynuował w „Wiadomościach” TVP 1. Tu przeszedł wszystkie etapy kariery zawodowej od reportera do dyrektora tej redakcji. Współtworzył pierwszy kanał informacyjny w TVP - wpierw było to TVP 3 potem TVP INFO. Od czerwca 2011 dyrektor TVP INFO. Malarstwo zawsze było jego prywatną pasją. W końcu sam zaczął malować. Od kilku lat maluje, szuka własnej, twórczej drogi. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw w kraju i zagranicą.