Wystawa fotografii Zbigniewa Dardy „Dotyk emocji”

Wystawa fotografii Zbigniewa Dardy „Dotyk emocji”

Wernisaż: 10 listopada 2012
Zakończenie wystawy: 2 grudnia 2012


Otwarcie wystawy fotografii Zbigniewa Dardy „Dotyk emocji” odbyło się w przeddzień Święta Niepodległości. Wernisaż wpisał się mocnym akcentem w świadomości zwiedzających, bowiem towarzyszył mu koncert „Szlakiem hymnu” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego działającego przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Koncert prowadził słuchaczy przez burzliwe dzieje polskiej walki o niepodległość. Wśród wykonanych utworów znalazły się kompozycje nierozerwalnie związane z polskimi powstaniami i walką narodowowyzwoleńczą z lat 1794-1918.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy, obejrzenia fotorelacji i katalogu z fotografiami Zbigniewa Dardy promującego czwarty etap wieloletniego projektu „Poznajemy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego” - Rajd Szlakiem Hymnu 2012, od którego wszystko się zaczęło.


Fotografia, od początku przypisana rzeczywistości, niemal zawsze odnosi się do minionego czasu. Ważne jest uchwycenie wielu chwil, momentów, które dadzą obraz, obraz wydarzenia, miejsca, emocji. Będą świadectwem, że jesteśmy, pamiętamy …
Niezwykłym przedsięwzięciem, w który miałem możliwość uczestniczyć był IV Rajd Szlakiem Hymnu, który odbył się w maju 2012 roku. Wspólna podróż młodzieży, dorosłych, motocyklistów przez Białoruś, Rosję, Łotwę, Litwę i oczywiście Polskę  przez wielu uczestników została określona mianem „podróży życia”. Złożył się na to niezwykle bogaty program Rajdu, który można podzielić na trzy obszary.
Pierwszym z nich były miejsca związane z wydarzeniami historycznymi zawartymi w naszym hymnie narodowym, jak również osobami tworzącymi Mazurka Dąbrowskiego.
Niezwykle ważnymi przystankami w naszej wspólnej drodze były miejsca pamięci.
Katyń, Miednoje, Ostaszków, Kuropaty stały się naszym osobistym przeżyciem, a słowa księdza Jana Zalewskiego drogowskazem.
Dzięki Polakom żyjącym poza granicami, których mieliśmy okazję spotkać, nowego znaczenia nabrały słowa Ojczyzna, Rodacy.
Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyło wiele emocji. Mam nadzieję, że fotograficzna relacja z IV Rajdu Szlakiem Hymnu przybliży Państwu klimat naszego majowego szlaku. Jest on już historią pielęgnowaną przez każdego uczestnika Rajdu.

Zbigniew Darda


Zbigniew Darda - choreograf, tancerz, pedagog. Ma pasje, które zbliżają go do ludzi. Jedną z nich jest uchwycenie w kadrze fotografii różnych sytuacji życiowych, emocji, nastroju chwili. Jest człowiekiem, który ma w sobie energię i radość życia. Lubi nowe wyzwania i kontakt z ciekawymi ludźmi.
Wystawy:

  • „Dotyk emocji” - Urząd Dzielnicy Targówek w Warszawie - październik 2012
  • „Odbicia w sztuce” (wystawa zbiorowa) - Galeria Orla w Ząbkach - maj 2007
  • „Kwiat dotyk fotografii” - Galeria Porczyńskich w Warszawie - grudzień 2006
  • „Smak Odessy” - Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie - listopad 2005
  • „Smak Odessy” - Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie - wrzesień 2005
  • „Smak Odessy” - Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu - czerwiec 2005
  • „Smak Odessy” - Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle - kwiecień 2005