Wystawa: Z gobelinami w Dniu Niepodległości

Wystawa: Z gobelinami w Dniu Niepodległości

Wernisaż: 11 listopada 2012
Zakończenie wystawy: 29 listopada 2012
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury w Kobyłce, Al. Jana Pawła II 22

Otwarcie wystawy gobelinów z pracowni tkactwa artystycznego DK Zacisze w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce.

Wystawa obejmuje prace, które powstały w pracowni tkactwa artystycznego Domu Kultury „Zacisze”. W Dniu Niepodległości sztuka tkactwa jest warta przypomnienia. Dom Kultury „Zacisze” jest prężnym ośrodkiem umożliwiającym realizację pasji na licznych warsztatach.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia naszej ekspozycji.
Teresa Szczepańska
Instruktor tkactwa artystycznego

Pracownia tkactwa artystycznego Domu Kultury Zacisze w Warszawie powstała w październiku 1988, a więc istnieje już 24 lata. Inicjatorką jej powołania była Teresa Szczepańska, osoba niezwykle życzliwa i otwarta. Prowadząc przez te lata warsztaty, przekazuje swoją wiedzę, doświadczenie i pasję. Pomaga w wyborze i realizacji kolejnych projektów. Dzięki niej poznajemy arkana sztuki tkackiej, sięgamy po coraz bardziej ambitne tematy.


Dom Kultury Zacisze na warszawskim Targówku to przystań ludzi z artystyczną duszą. Wspaniałą  atmosferę i bardzo dobre warunki pracy zawdzięczamy pani dyrektor Zacisze  Bożennie Dydek, która wspiera nasze pasje i jest zawsze z nami przy organizowaniu wystaw i konkursów. Gobeliny z naszej pracowni brały udział w wielu przeglądach, wystawach i konkursach. Niemal każdy pokaz przynosi splendor w postaci nagród i wyróżnień. W październiku 2010 Instytut Polski i Związek Artystów Plastyków w Mińsku zorganizował wystawę gobelinów z DK Zacisze. Wystawa została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko artystyczne i media Białorusi.


Efektem naszych wieloletnich spotkań w pracowni tkactwa jest około 280 gobelinów o bardzo różnej tematyce i formie. Dla wielu z nas tkactwo stało się pasją, dla wielu lekarstwem na wszelkie smutki dnia codziennego. Przez te wszystkie lata w zajęciach naszej pracowni uczestniczyło około 50 osób wiernych pasji tkania. Obecnie w pracowni jest nas siedemnaścioro. Tkanie gobelinów jest twórczością ogromnie wymagającą, niezbędna jest wyobraźnia i cierpliwość. Tkając gobelin poszukujemy coraz doskonalszej formy, coraz pełniejszego wyrazu. Bywa, że 1m2 gobelinu jest tkany około dwóch lat. Może dlatego to bardzo mozolne i pracochłonne zajęcie daje w efekcie ogromną radość i relaks, a w konsekwencji satysfakcję. Mamy nadzieję, że udzieli się Państwu radość tworzenia, którą niesiemy w sobie. A nasze prace dostarczą pozytywnych wrażeń estetycznych.

Pracownia tkactwa artystycznego DK Zacisze