Benefis Anny i Józefa Madejów – artystów ze Szczawnicy

Benefis Anny i Józefa Madejów – artystów ze Szczawnicy

16 listopada 2012


Bożenna Dydek Dyrektor Domu Kultury Zacisze wygłosiła laudację na benefisie Anny i Józefa Madejów – artystów ludowych ze Szczawnicy. Od wielu lat na zaproszenie Dyrektor DK Zacisze twórczość Państwa Madejów prezentowana jest społeczności Targówka. Ich prace prezentowane były na indywidualnej wystawie oraz wielu kiermaszach i warsztatach. 
Dyrektor DK Zacisze odwiedziła Państwa Madejów w tym szczególnym dla nich dniu. Gratulowała tak bogatego dorobku twórczego i przekazała serdeczności od całej społeczności artystycznej naszego Domu Kultury Zacisze.

 

Droga Aniu, Nasza Jubilatko,
Dziękujemy Ci
Za serce otwarte nie tylko dla nas
Za talent radujący warszawiaków,
Życzymy zdrowia niezmiennego jak Pieniny
Nieustającej radości wewnętrznej
W imieniu Przyjaciół z Domu Kultury „Zacisze” w Warszawie

Bożenna Dydek
Dyrektor DK Zacisze

O artystach: Anna Madeja – malarka na szkle, Józef Madeja - rzeźbiarz.
Mieszkają w Szczawnicy przy ulicy Pienińskiej nad samym Grajcarkiem. Dom ich jest zawsze otwarty. Przygarną każdą zbłąkaną duszę. Od wielu lat Ania prowadzi warsztaty malowania na szkle dla naszych dzieci i dorosłych na majowych plenerach organizowanych przez nasz Dom Kultury Zacisze.
Jej ciepło i bezpośredniość jest niezapomniana. To ona i piękno gór jest naszym symbolem Szczawnicy.
Malarstwo na szkle zagościło prawdziwie na Zaciszu. Malujemy na świątecznych warsztatach, otwartych sobotach artystycznych, koloniach. Staliśmy się „specjalistami” tej ludowej twórczości.
Prace artystów pokazywaliśmy wielokrotnie na Zaciszu. Już w grudniu Ania Madeja przyjedzie do nas ze swoimi obrazami oraz kapelą góralską.
Józef Madeja, rzeźbiarz, osoba charyzmatyczna. Góral z tej prawdziwej części gór - jak mawiają. To jego rzeźba górala wita przy wjeździe do Szczawnicy. Góruje nad Dunajcem. Mieliśmy możliwość zobaczenia tej rzeźby na podwórku artysty. Góral - rzeźba leżał piękny, monumentalny, miał jakąś bliskość. Był jak ożywiony. Czuło się serce artysty w tej postaci.