Wystawa: Malarstwo na szkle i haftowane poduszki

Wystawa: Malarstwo na szkle i haftowane poduszki

Malarstwo na szkle - Anna Madeja ze Szczawnicy i haftowane poduszki Danuty Odyniec i sekcji „nitką inspirowane” z DK Zacisze

 

Wernisaż: 9 grudnia 2012
Zakończenie wystawy: 8 stycznia 2013

 

Wernisaż uświetnił koncert w wykonaniu kapeli „Białopotocanie” z Pienin.

Anna Madeja
Urodziła się i wychowała już po wojnie w rodzinie góralskiej. Pilnie obserwowała obecne i dawne obyczaje góralskie, legendy i baśnie, które później przedstawiała w swych obrazach. Mieszka w Szczawnicy. Maluje na szkle dawne i obecne obyczaje góralskie. Wspólnie z mężem - Józefem Madeją, rzeźbiarzem -  stworzyli dom nasycony atmosferą artystyczną, otwarty dla przyjezdnych: turystów i kolekcjonerów sztuki ludowej. W tym domu, w Szczawnicy, znajduje się pracownia artystki, będąca zarazem galerią oraz miejscem, gdzie organizowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży. Anna Madeja uwiecznia na swoich obrazach zwyczaje i tradycje, również bożonarodzeniowe. Artystka posiada swój styl. Obrazki i tryptyki kupowane są przez kolekcjonerów oraz etnografów, znaleźć je można również w muzeach etnograficznych, m.in. w Toruniu. Artystka wielokrotnie brała udział w wystawach i plenerach zarówno w Polsce, jak i za granicą – w Niemczech, Szwecji, Izraelu czy na Słowacji i Węgrzech. Co roku w witkiewiczowskiej „Jaszczurówce” w Zakopanem pani Anna prezentuje swoje prace wraz z innymi artystami. Tematyka każdej takiej wystawy sugerowana jest przez księży Marianów z Lublina. Kilka prac artystki zostało podarowanych papieżowi Janowi Pawłowi II.

SEKCJA NITKĄ INSPIROWANE
Sekcja działa od dziesięciu lat. Powstała z inicjatywy Danuty Odyniec, której jedną z wielu pasji jest haftowanie. Warsztaty obejmują naukę haftu, szydełkowania i robienia na drutach. Są to zajęcia międzypokoleniowe, uczestniczą w nich dzieci i dorośli. Tkanina, mulina, nić to materiały, które wykorzystywane są podczas zajęć. Powstają haftowane obrazy, obrusy, serwetki, poduchy i poduszeczki. Spotkania to również okazja do wymiany doświadczeń. Pracownia to miejsce dla osób z pasją.
Sekcja „Nitką inspirowane” zaprasza na wystawę poduszek wykonanych haftem krzyżykowym i zdobionych aplikacjami. Prace wykonane są przez Danutę Odyniec, Annę Hercan, Stefanię Skibińską, Martę Dałecką, Barbarę Bzdak-Załogę, Elżbietę Wielgopolan.

W trakcie prezentacji wystawy można było zakupić prace. Artystki z sekcji „Nitką inspirowane” przeznaczyły dochód ze sprzedaży prac na rzecz Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów, Warszawa, ul. Tykocińska 27/35.