Gobeliny z Pracowni Tkactwa Artystycznego w Ostrołęce

Gobeliny z Pracowni Tkactwa Artystycznego w Ostrołęce

Wernisaż: 21 lutego 2013
Zakończenie wystawy: 21 marca 2013
Miejsce:
Galeria Ostrołęcka, Ostrołęckie Centrum Kultury, pl. Gen. Józefa Bema 14

 

Dom Kultury Zacisze i Pracownia Tkactwa Artystycznego zapraszają do zwiedzania wystawy gobelinów w Galerii Ostrołęka. Prezentowane prace powstały pod kierunkiem Teresy Szczepańskiej. Wernisaż uświetnił koncert „Pieśni Kresów” w wykonaniu Męskiego Zespołu Wokalnego Żurawie z akompaniamentem Jana Czerwińskiego z DK Zacisze.

Wizyta artystyczna w Ostrołęce!
Bardzo dziękuję w imieniu własnym i Pań z Pracowni Tkactwa Artystycznego oraz Męskiego Zespołu Wokalnego Żurawie za gościnę artystyczną w Ostrołęce.
Dziękuję p. Bogdanowi Piątkowskiemu Dyrektorowi Ostrołęckiego Centrum Kultury za przygotowanie programu naszej wizyty. Szefowi Galerii p. Zenonowi Kowalczykowi za piękną aranżację wystawy gobelinów i wspaniałą ciepłą opiekę podczas naszego pobytu w Ostrołęce. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy kawą w Ostrołęckim Centrum Kultury. Sanktuarium pw. Św. Stanisława w śniegowej pierzynie wyglądało bajkowo. Zaskoczeniem naszym była bardzo osobista i lokalna wystawa poświęcona 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wystawę pokazano nam z pasją czego życzymy innym oprowadzającym.
Pomnik-Mauzoleum powstania listopadowego to już zupełne zaskoczenie. Nowoczesne i przestrzenne, nawiązujące do przedwojennego projektu to strzał w dziesiątkę. Gratulujemy władzom samorządowym tak dobrej realizacji projektu edukacji patriotycznej. Dopełnieniem naszej wizyty był obiad kurpiowski - raczej uczta, na którą zostaliśmy zaproszeni przez właścicieli drukarni A-Z Color z Ostrołęki pp. Elżbietę i Andrzeja Zecerów. To oni byli również sponsorami wystawy.
Koncert naszych panów z Zespołu Żurawie mógłby jeszcze trwać, przekształcając się we wspólny śpiew, ale pora była wracać do Warszawy.
Jeszcze raz dziękuję Wszystkim, którzy chcieli obejrzeć nasze gobeliny, usłyszeć nasze Żurawie i pokazać nam Wasze miasto-Ostrołękę.
Bożenna Dydek, Dyrektor DK Zacisze

W wystawie biorą udział:

 • Joanna Burda
 • Jolanta Berent-Ulecka
 • Halina Góra
 • Halina Mikołajczak
 • Jolanta Hołowenko
 • Maria Kirylak
 • Maria Krajewska
 • Lena Krzysztofowicz
 • Krystyna Kruszewska
 • Bożena Majewska
 • Halina Pryzmont
 • Ewa Raczyńska
 • Henryk Pukosz.

Teresa Szczepańska o Pracowni Tkactwa Artystycznego: Na zajęciach tkactwa artystycznego wykorzystywane są wszystkie techniki i sploty, by móc zaprezentować misterną sztukę tworzenia gobelinów przy pomocy osnowy i wątku. Miejsce dla siebie znajdzie każdy, kto chciałby tę misterną sztukę poznać w sposób „namacalny”. Atmosfera podczas zajęć jest twórcza i rodzinna.
Pracownia Tkactwa Artystycznego w 2013 roku obchodzi 25 lecie pracy twórczej. Wykonaliśmy około 280 gobelinów o bardzo różnej tematyce i formie. Wzięliśmy udział w wielu wystawach i konkursach, nieomal każdy pokaz przyniósł splendor w postaci nagród i wyróżnień. W październiku 2010 r. Instytut Polski i Związek Artystów Plastyków w Mińsku zorganizował wystawę gobelinów z Domu Kultury „Zacisze”. Wystawa została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko artystyczne i media Białorusi.
Tkanie gobelinów jest twórczością wymagającą cierpliwości, precyzji, wyobraźni. Tkając gobeliny poszukujemy coraz doskonalszej formy, coraz pełniejszego wyrazu, to dość mozolne i pracochłonne zajęcie daje w efekcie ogromną radość i relaks, a w konsekwencji satysfakcję.
 

SPONSORZY: