Klub Ludzi Kultury: Bohaterki Powstania Warszawskiego

Klub Ludzi Kultury: Bohaterki Powstania Warszawskiego

27 września, piątek, godz. 11.00-13.00, Galeria DK Zacisze
Wstęp wolny.

 

Dom Kultury Zacisze zaprasza na spotkanie Klub Ludzi Kultury poświęcone bohaterkom Powstania Warszawskiego. A wszystko za sprawą obchodów 69. rocznicy Powstania oraz premiery książki „Sierpniowe dziewczęta 44” (wydawnictwo TRIO) autorstwa Patrycji Bukalskiej, dziennikarki Tygodnika Powszechnego. Autorka będzie gościem spotkania.

Moderator: Bogusław Falicki.
                                                   
„Sierpniowe dziewczęta ’44” to opowieści 21 uczestniczek Powstania Warszawskiego. Miały zwykle 17, 18 lat, czasem mniej. Łączniczki, sanitariuszki, po prostu żołnierze. Czasem walczyły na pierwszej linii, czasem wykonywały szarą pracę na tyłach: gotowały, prały, opatrywały rannych. Bez nich Powstanie nie byłoby możliwe.
W książce „Sierpniowe dziewczęta ’44” mówią o walce, smaku wolności, miłości, śmierci i marzeniach. Mówią i pamiętają inaczej niż ich koledzy. Patrycja Bukalska, zapisując ich wspomnienia, pokazała Powstanie z nieznanej, kobiecej strony.

Patrycja Bukalska (ur.1972) jest dziennikarką „Tygodnika Powszechnego”. Od lat zajmuje się historią, przeprowadziła wiele wywiadów dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszka w Warszawie. 
Jej literacki debiut to książka „Rysiek z Kadywu”., która znalazła się w finale konkursu na Książkę Historyczną Roku w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.