Płyta CD zespołu GITARERRA "Spotkanie z gitarą"

Płyta CD zespołu GITARERRA Spotkanie z gitarą

"Spotkanie z gitarą" płyta CD zespołu GITARERRA i książka Jana Kasprzyka "Miniatury na gitarę"

21 października 2008 r. odbyła się promocja płyty CD zespołu GITARERRA "Spotkanie z gitarą" i książki Jana Kasprzyka "Miniatury na gitarę". Płyta ukazała się nakładem Domu Kultury "Zacisze". To pierwsze wydawnictwo fonograficzne, które finansuje i promuje Dom Kultury "Zacisze". Płyta dostępna jest w sprzedaży w cenie promocyjnej – 15 zł.

Jan Kasprzyk: Gitara jest bogatym w brzmieniu instrumentem, który łatwo można ze sobą zabrać do każdego zakątka na ziemi. Zachęcam serdecznie wszystkich miłośników muzyki do nauki gry na tym szlachetnym instrumencie. W naszych czasach gitara stała się instrumentem bardzo popularnym. Nie wymaga używania żadnych wzmacniaczy ani sprzętu elektronicznego, by móc w pełni korzystać z pięknego jej brzmienia. Wydaje się, że jest to najciekawszy instrument do wykonywania muzyki kameralnej. Na zachodzie Europy gitara jest instrumentem bardziej popularnym niż w Polsce, a szkoda, bo mamy u nas nie tylko znakomitych wirtuozów gry, ale sporo zdolnej i muzykalnej młodzieży. Tym bardzie,j że naukę na gitarze klasycznej można z powodzeniem rozpocząć w każdym wieku. Można się uczyć samodzielnie lub korzystać z pomocy nauczyciela.

Warto także pamiętać, że na gitarze można grać różnorodne gatunki muzyki, od prostego akompaniamentu do piosenek przy ognisku, aż po muzykę klasyczną.

Życzę wszystkim przyjemnej nauki, która – mam nadzieję – w przyszłości zamieni się w pasję.

Zespół GITARERRA powstał z mojej inicjatywy we wrześniu 2005 r. w Domu Kultury „Zacisze” w Warszawie i składa się wyłącznie z amatorów. Celem zespołu jest propagowanie muzyki gitarowej w Polsce. Dzięki zdolnościom i wytrwałości moich uczniów możemy poszczycić się już dość bogatym repertuarem utworów. Niektóre z nich są transkrypcjami znanych kompozycji, napisanych nie na gitarę, lecz na inne instrumenty.

Mam nadzieję, że te nagrania przyczynią się do wzrostu popularności gitary klasycznej w naszym kraju.

Skład zespołu:

  • Michał Banulski
  • Aleksandra Kośka
  • Michał Krężel
  • Kamil Olszewski
  • Joanna Plenzner
  • i solo Bartosz Zdziarski

Jan Kasprzyk urodził się w 1956 r. w Krakowie. Studiował gitarę w Conservatoire International de Musique w Paryżu, które ukończył z wyróżnieniem. Ponadto ukończył studia z kompozycji muzycznej w Ecole Normale de Musique w klasie Jacques’a Casterede’a oraz jazz w American School of Modern Music w Paryżu.

Początkowo, po ukończeniu studiów, przez kilka lat akompaniował artystom lirycznym we Francji, Belgii, Holandii i Szwajcarii. Wziął udział w nagraniu trzech płyt z repertuarem rosyjskich pieśni ludowych i sakralnych.
W działalności artystycznej Jana Kasprzyka sporo miejsca zajmuje komponowanie.

W 1991 r. skomponował dwa „Koncerty na gitarę z orkiestrą”. Rok później napisał „Walkę Byków” w trzech częściach na 3 gitary, 2 trąbki, klarnet basowy i kontrabas. Jest także autorem suity „Cirque” na flet i gitarę, utworów kameralnych i ponad 200 utworów solowych na gitarę.

Jako solista wykonuje utwory własne oraz mistrzów dawnych i współczesnych. W 1993 r. wystąpił w Theatre de la Voix w Paryżu w spektaklu poświęconym muzyce hiszpańskiej – „Noce Alhambry”.

Nagrał ponad 20 płyt z utworami własnymi oraz najwybitniejszych kompozytorów od XVII do XXI w.
Chętnie komponuje utwory na gitarę. Ostatnio dla Instytutu Cervantesa komponował fantazję na temat Don Kichota z okazji 400 rocznicy wydania tego dzieła. Fascynuje go muzyka lat XIX i XX w.

W tym roku ukazały się w druku nowe kompozycje na gitarę klasyczną, które napisał z myślą o początkujących gitarzystach – Miniatury na gitarę. Jako solista wykonuje utwory własne oraz dawnych i współczesnych kompozytorów.
W 1997 r. powrócił do Warszawy, gdzie prowadzi kursy nauki gry na gitarze klasycznej w Domu Kultury „Zacisze”.

Utwory na CD-GITARERRA i Jan Kasprzyk

1. Giguette - J .S. Bach Joanna Plenzner, Michał Banulski 1:14
2. Malaguena-trad. Taniec hiszpański GITARRERA 1:44
3. Estudio - F. Tarrega Joanna Plenzner 1:12
4. Sonata Księżycowa - L. van Beethoven Kamil Olszewski 5:34
5. Valse No. 4- F. Sor Joanna Plenzner, Aleksandra Kośka 1:48
6. Sarabanda - J .F. Haendel GITARERRA 2:42
7. Spring Song ( Pieśń o wiośnie)- W. A. Mozart GITARERRA 1:18
8. Aria na strunie G - J. S. Bach GITARERRA 3:48
9. Valse No. 5 - F. Sor Michał Banulski, Michał Krężel 2:55
10. Las Mananitas -trad. Pieśń meksykańska GITARERRA 1:47
11. Dialogando - D. Fortea Bartosz Zdziarski 2:15
12. Sevilliana-trad. Pieśń hiszpańska GITARERRA 3:24
13. Prelude Op. 28, No. 4 - F. Chopin GITARERRRA 1:35
14.Inwencja No. 13 - J. S. Bach Joanna Plenzner, Aleksandra Kośka 1:30
15. Koncert D dur - J. F. Telemann GITARERRA 6:49
16-39 – Miniatury - J. Kasprzyk Jan Kasprzyk

Realizacja nagrania: Piotr Grinholc
Wydawca: Dom Kultury „Zacisze”
Projekt graficzny: Jarosław Chaber