Projekt W

Projekt W

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu".

Termin wymiany międzynarodowej: 20-29 czerwca 2014 

Miejsce: Supraśl
Liczba uczestników: 18
Lider Projektu: Dom Kultury Zacisze (Warszawa, Polska)
Partner: Akademia Ostroh (Równe, Ukraina)
Patronat: Burmistrz Supraśla - dr Radosław Dobrowolski

Zobacz również:

Podsumowanie Projektu W

Czym na co dzień zajmują się wolontariusze z Koła Wolontariatu z XIII LO im. płk. L. Lisa-Kuli? Dlaczego angażują się pomagając innym? Czego nauczyli się podczas realizacji polsko-ukraińskiego projektu? Odpowiedzi m.in. na te pytania usłyszeliśmy na spotkaniu podsumowującym „Projekt W”.
Młodzież z Targówka, która przyszła do Domu Kultury „Zacisze” obejrzała także premierowy pokaz klipu promującego aktywność społeczną,  a Małgosia Łubik – wolontariuszka ze „Szlachetnej Paczki” - zachęcała młodych do zaangażowania się w akcję!
Na zakończenie części oficjalnej Zastępca Burmistrza – Pani Dorota Kozielska wraz z Dyrektorem Domu Kultury „Zacisze” – Panią Bożenną Dydek uroczyście wręczyły uczestnikom projektu certyfikaty „Youthpass”, uznawane przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Na spotkaniu obecna była także Sylwia Weilandt – kierownik Wydziału Funduszy Europejskich w Dzielnicy Targówek.
Następnie w kameralnej atmosferze każdy mógł zrobić przypinkę i magnes z logo projektu oraz zdjęcie z chmurkami promującymi wolontariat, które były wykorzystywane podczas akcji społecznej w Supraślu.

Wymiana w Supraślu

„Make voluntary not war”, „Keep calm and be a volunteer”, „Zrób to w Supraślu” czy “Nie ważne skąd jesteś – ważne, że jesteś wolontariuszem” to tylko niektóre hasła, które wymyślili uczestnicy „Projektu W” podczas wymiany w Supraślu. W dn. 20-29 czerwca 2014 r. wolontariusze z XIII LO oraz studentki dziennikarstwa Akademii Ostroh wspólnie pracowali nad możliwościami promocji idei wolontariatu.
Przez pierwsze kilka dni grupa z Warszawy prowadziła warsztaty nt. wolontariatu, wartości jakimi kierują się młodzi ludzie oraz inicjatyw społecznych.  Finałem tej części projektu była akcja,  która odbyła się w centralnym punkcie Supraśla – na rynku, przed Pałacem Buchholtza. Pretekstem do rozmowy z mieszkańcami i turystami o wolontariacie było wspólne robienie przypinek oraz zdjęć z hasłami nawiązującymi do idei projektu. Supraślanie włączyli się także w malowanie graffiti przedstawiające logo Project V. Tego dnia, na pewno przydały się nam cenne wskazówki udzielane przez Miłosza Pietruskiego z Teatru Wierszalin.

W drugiej połowie wymiany dziewczyny z ukraińskiego miasta Równe przybliżyły polskiej grupie funkcjonowanie mediów. Wcieliliśmy się w rolę dziennikarzy prezentując newsy o „Czerwony kapturku”, czy „Królewnie Śnieżce” wg 5 zasady W (who? where? when? what? why?). Aby promować projekt udaliśmy się także do TVP w Białymstoku. Jerzy Misiejuk nagrał materiał o naszej inicjatywie. Ujęcia ze studia, akcji w Supraślu oraz wypowiedzi Katarzyny Anuszewskiej – koordynatorki projektu i Viktorii Nazaruk – liderki grupy ukraińskiej można zobaczyć w programie „Przegląd ukraiński” . Finałem części medialnej było wydanie polsko-ukraińskiej e-gazety przygotowanej przez wszystkich uczestników projektu.

Wprawdzie wymiana w Supraślu już się zakończyła, ale to jeszcze nie koniec! Zapraszamy wszystkich 8 września 2014 r. o godz. 18:30 do Domu Kultury „Zacisze”. Pokażemy co udało nam się zrobić podczas projektu i zaprezentujemy klip promujący wolontariat.

Czerwiec 2014

Do spotkania w Supraślu został niecały miesiąc. Cały czas pracujemy, wymyślamy, tworzymy. Spotykając się kilkakrotnie w Domu Kultury „Zacisze” omawiamy różne kwestie organizacyjne, ale także przygotowujemy się do warsztatów. Podobnie jak nasze koleżanki z Ukrainy. Yana na przykład przygotowała logo projektu. A dziś dowiedzieliśmy się, że w trakcie wymiany będziemy mogli odwiedzić oddział TVP w Białymstoku, zajrzeć do newsroomu i podpatrzeć pracę dziennikarzy. Ale to nie wszystko! Jerzy Misiejuk zaprosił nas do programu „Przegląd ukraiński”, abyśmy opowiedzieli o naszym projekcie! Już wkrótce będzie głośno o „Projekcie W”!

Luty 2014
Akcja promująca wolontariat w przestrzeni miejskiej oraz dwujęzyczna, multimedialna e-gazeta przedstawiająca aktywność społeczną młodzieży w Polsce i na Ukrainie to efekt wymiany polsko-ukraińskiej młodzieży. Na razie to plany, do których małymi krokami przymierzają się wolontariusze z polski i ukraińscy pasjonaci mediów. Działania będą odbywały się Supraślu pod hasłem „Aktywność społeczna młodzieży a nowe media”. W tej chwili korespondencja się wzmaga, czego efektem są ostatnie świąteczne i noworoczne życzenia.

W fazie działań projektowych będziemy porównywać zaangażowanie swych rówieśników w budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na Ukrainie. Naszym celem jest również poszukiwanie nowych rozwiązań w promowaniu działań na rzecz społeczności lokalnych. Do tego chcemy wykorzystać nowoczesne środki przekazu. Dzięki wymianie będziemy mieli możliwość poznać język, kulturę i tradycje sąsiedniego kraju, przełamać bariery oraz nawiązać międzynarodową.

Cele projektu:

  • wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, Ukrainie i Europie;
  • zwiększenie świadomości polskiej i ukraińskiej młodzieży na temat aktywności obywatelskiej;
  • stworzenie możliwości współpracy i wymiany doświadczeń młodzieży polskiej i ukraińskiej,
  • stworzenie możliwości twórczego działania w międzykulturowych warunkach dla młodzieży zainteresowanej nowymi narzędziami medialnymi.
DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: