Azyl Warszawa: Krótkie historie długiego czekania

Azyl Warszawa: Krótkie historie długiego czekania

Krótkie historie długiego czekania - Spektakl będący finałem projektu Azyl Warszawa 2014.

Termin: 21 czerwca 2014 

Miejsce: Początek - Przystanek autobusowy Piotra Skargi. Zakończenie - Skwer Stefana Wiecheckiego-Wiecha

21 czerwca na kilku przystankach autobusowych odbył się najnowszy spektakl fundacji Strefa WolnoSłowa "Krótkie historie długiego czekania" przygotowany w ramach projektu "Azyl Warszawa 2014", którego głównym partnerem jest UNHCR Polska.

W spektaklu wystąpiła wielokulturowa grupa teatralna złożona z Polaków, migrantów i uchodźców, zarówno pierwszy raz biorących udział w wydarzeniu teatralnym, jak i tych, którzy uczestniczyli we wcześniejszych inicjatywach teatralnych fundacji. W spektaklu wykorzystane zostały prawdziwe historie, autorskie teksty i opowieści powstałe w wyniku improwizacji inspirowanych dramatem “Trzy Siostry” Antoniego Czechowa.

Spektakl: Krótkie historie długiego czekania

Czekają. Na zmianę, na dokumenty, na powrót do rodzinnego kraju, na spotkanie z rodziną, na pracę. Ich marzenia o lepszym życiu przeplatają się ze wspomnieniami kraju, który zostawili, z planami na przyszłość, z sytuacjami z codziennego życia. Historie uchodźców oraz wątki z “Trzech sióstr” Czechowa spotkają się w interaktywnym przedstawieniu fundacji Strefa WolnoSłowa na Targówku. “Krótkie historie długiego czekania” to opowieści o oczekiwaniu, tęsknocie i podróży rozgrywające się w przestrzeni przystanków autobusowych, tworzone przez uczestników wielokulturowych warsztatów Strefy WolnoSłowej - migrantów, uchodźców oraz seniorów z dzielnicy Targówek. Publiczność zaproszona zostanie do udziału w swoistej podróży-układance. Jej kolejne elementy będą składały się na refleksję nad oczekiwaniem, nad sensem czekania, jak również na opowieść o biurokracji, o uzależnieniu ludzkiego losu od kawałka papieru.

Występują:
Mariusz Budzisz, Barbara Buksińska, Ivana Davidović, Ivan Diaz, Anna Fiszer, Barbara Herman, Vira Hres, Victoria Ivanova, Barbara Jędraszko, Sviatoslav Kariuk, Artem Kozlov, Ioana Maciejewska, Olena Marciniak, Liuda Moriak, Arnold Nasalski, Jana Oparyj, Roksolana Osiedach, Łukasz Prusiński, Vita Shkaraban, Marina Staravojtava, Stanisław Szewczyk. Małgorzata Szymańska, Mikołaj Szymański, Marina Tsedronska, Fenglan Xu, Anastasiia Yiakunina, Abdellah Yamani, Anka Zakrzewska, Zinoviy Zhmurko, Oleska Zoloto-wa oraz oczekujące na status uchodźcy rezydentki Ośrodka dla Uchodźców na Targówku

Reżyseria: Alicja Borkowska
Teksty: Tomasz Gromadka
Współpraca dramaturgiczna: Dagna Dąbrowiecka, Barbara Herman
Współpraca organizacyjna: Weronika Chinowska, Elżbieta Jankowska, Joanna Szyndler

Główny partner: UNHCR Polska
Partnerzy: Dom Kultury “Zacisze”, Fundacja “Ocalenie”, PZERI Oddział Targówek
Patroni medialni: Kontynent Warszawa, Purpose, Refugge.pl

Projekt i spektakl realizowane są dzięki wsparciu Dzielnicy Targówek M.St. Warszawy i UNHCR Polska.

Azyl Warszawa

Termin realizacji projektu: kwiecień - czerwiec 2014 r.

W ramach  projektu „Azyl Warszawa 2014“ Fundacja Strefa WolnoSłowa, przy wsparciu partnerów, poprowadziła wielokulturowe warsztaty teatralne na Targówku z udziałem uchodźców, migrantów i Polaków!

Warsztaty teatralne rozpoczęły się od gier teatralnych, prostych zadań aktorskich, ćwiczeń w grupach i pracy z przedmiotami. Następnie poprzez improwizacje słowne i ruchowe uczestnicy pracowali nad historiami mieszkańców dzielnicy – Polaków, migrantów i uchodźców. Historie zostały zebrane w czasie warsztatów opowieści w Klubie „Kołatka“, w których wzięli udział mieszkańcy dzielnicy – młodzi, seniorzy i uchodźcy, a podczas warsztatu teatralnego zostały one przetworzone w krótkie formy teatralne, dialogi i monologi. Powstałe formy teatralne są opowieścią mieszkańców o dzielnicy. Składają się na scenariusz interaktywnego wydarzenia teatralnego, które nawiązuje do wątków z „Trzech sióstr“ Czechowa dotyczących oczekiwania, niepewności i nadziei.

Finałem warsztatów teatralnych będzie spektakl w przestrzeni miejskiej Targówka, który odbędzie się 21 czerwca 2014 roku i wpisze się w międzynarodowe obchody Światowego Dnia Uchodźcy. Spektakl rozegra się na przystankach autobusowych na Targówku i w okolicach Skweru Wiecha. Początek godz. 17.00. Zapraszamy

GDZIE?
Warsztaty odbywały się w Domu Kultury „Zacisze”, ul. Blokowa 1.

Etap I
6 kwietnia 2014 
13 kwietnia 2014

Etap II
1 czerwca 2014 
8 czerwca 2014 
15 czerwca 2014 

RECENZJE:
ORGANIZATORZY:

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: