Projekt „e-Kultura” nominowany w konkursie EDUinspiracje 2014

Gala konkursu EDUinspiracje 2014

20 listopada 2014

 

Miło nam poinformować, że projekt „e-Kultura” napisany przez Zbigniewa Dardę, a zrealizowany przez Marzenę Szychułdę otrzymał nominację w konkursie EDUinspiracje 2014 na najlepsze przedsięwzięcie zrealizowane w 2013 roku ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. 20 listopada 2014 roku Bożenna Dydek, dyrektor Domu Kultury Zacisze i Marzena Szychułda, koordynator projektu, odebrały nominację podczas uroczystej gali wręczenia nagród edukacyjnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Cenralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Jednym z materiałów promujących konkurs EDUinspiracje i wyróżnione projekty jest specjalne wydawnictwo pod tytułem "Jak podzieliliśmy się sukcesem z innymi", w którym opisany został również projekt „e-Kultura”

 

O projekcie:
Projekt „e-Kultura” został zrealizowany w Olecku, na skrzyżowaniu dróg prowadzących z Warszawy i Kłajpedy. Tam spotkała siię młodzież z Polski i Litwy, by zgłębiać tematy związane z demokracją, tolerancją i wolnością
Działania skupione były wokół nowych technologii i artystycznych umiejętności, które posłużyły jako platforma wypowiedzi młodzieży biorącej udział w projekcie. Młodzież poszukiwała sposobów na zaktywizowanie młodych ludzi w środowiskach lokalnych. W tym celu odbyło się kilka bardzo ciekawych spotkań: z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej, z Sylwią Piotrowską z Oleckiej Rady Młodzieżowej, radnym Maciejem Juchniewiczem, a także z mieszkańcami Olecka. O demokracji nie zawsze rozmawiało się łatwo.
Młodzież próbowała poznać siebie nawzajem i kulturę sąsiadów. Wniosek był jeden: młodzi ludzi są najlepszymi ambasadorami edukacji międzykulturowej.
Młodzież poznała nowe formy aktywności, które w przyszłości mogą zaowocować nowymi projektami, m.in. uczyła się chodzić na szczudłach, miotać ogniem, przygotowywać mini happeningi, malować graffiti, zapoznała się z podstawami fotografii i filmu. Każdy miał możliwość wcielenia się w rolę ucznia i mistrza. Młodzież chętnie dzieliła się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami.
Projekt bazował na metodach edukacji pozaformalnej, która zwykle jest ciekawą dla młodzieży formą zdobywania wiedzy. To, że młodzież sama współtworzyła projekt, miała wpływ na program, przygotowywała się do prowadzenia warsztatów, tworzyła scenariusze, wybierała i przeprowadzała ewaluacje, pozwoliło jej w praktyczny sposób poznać mechanizm działania projektu.
 

Organizator: Dom Kultury "Zacisze" w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Partner: Dziecięce Centrum Czasu Wolnego w Kłajpedzie
Data i miejsce działań: 22.06.2013–28.06.2013, Olecko (Polska)
Koordynator: Marzena Szychułda

 

O konkursie:
EDUinspiracje to inicjatywa Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, realizowana od 2011 roku. Jej celem jest wyłonienie oraz promocja dobrych praktyk w zakresie projektów edukacyjnych dofinansowywanych w ramach programów unijnych i nie tylko.
W tym roku pod hasłem „Jak podzieliliśmy się sukcesem z innymi” odbędzie się IV edycja EDUinspiracje. W konkursie zostanie przyznanych sześć nagród. Trafią one do instytucji, które najlepiej zrealizowały projekty edukacyjne finansowane ze środków Unii Europejskiej w następujących obszarach: edukacja szkolna (Comenius), szkolnictwo wyższe (Erasmus), edukacja zawodowa i szkolenia (Leonardo da Vinci), edukacja dorosłych (Grundtvig), edukacja pozaformalna młodzieży („Młodzież w działaniu”) oraz Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.