Wyjazd UTW: Z artystyczną wizytą u Przyjaciół na Sejneńszczyźnie

Wyjazd UTW: Z artystyczną wizytą u Przyjaciół na Sejneńszczyźnie

18 października 2014, sobota

Podczas pobytu w Sejnach dzięki panom Dariuszowi Tomczykowi - dyrektorowi Ośrodka Kultury w Sejnach i Jerzemu Andrzejowi Nazarukowi - dyrektorowi Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sejnach  zwiedziliśmy: 

  •  Bazylikę Nawiedzenia NMP, ryneku, synagogę, siedzibę  Ośrodka "Pogranicze", klasztor Podominikański.
  • Krasnogrudę, położoną w pobliżu Ogrodnik, na samej granicy polsko-litewskiej,  gdzie od początku lipca rozpoczęło swoje działania Międzynarodowe Centrum Dialogu. Mieści się ono w wyremontowanym dworze należącym kiedyś do rodziny Czesława Miłosza.

Złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Powstania Sejneńskiego w Sejnach i zapaliliśmy znicz przed Pomnikiem uczczenia ofiar obławy augustowskiej w Gibach

Spotkanie integracyjne studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Sejnach było bardzo ciepłe i przyjazne. Nasz zespół zaprezentował piosenki folkloru warszawskiego, które wynonał na Festiwalu Muzyki Folklorystycznej w Mariampolu. Po koncercie Halina Patęga przypomniała wesoły skecz "Bukiecik" Hanki Bielickiej i zaprosiła wszystkich do tańca.

Dziękujemy  panu Dariuszowi  Tomczykowi za  twórcze, serdeczne przyjęcie, za możliwość wspólnego  poznawania uroków Sejneńszczyzny m.in.: Puszczy Augustowskiej, Glinianej wioski w Kuklach, zwiedzenie Bazyliki Nawiedzenia NMP i klasztoru Podominikańskiego w Sejnach.

Dziękujemy panu Jerzemu Andrzejowi Nazarukowi za prezentację  działalności Ośrodka "Podgrodzie", wizytę w  Domu Pogranicza, Dawnej Jesziwa i Białej Synagodze, gdzie  mogliśmy wziąć udział w próbie teatru dzieci i młodzieży różnych narodowości i wyznań – Polacy, Litwini i staroobrzędowcy (czwarte pokolenie) spektaklu  „Kroniki sejneńskie” w reżyserii Bożeny Szroeder. Spektakl zrealizowany został przez Ośrodek „Pogranicze – kultur, sztuk, narodów” w Sejnach.

Dziękujemy za  wędrówkę śladami Czesława Miłosz w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.

Dziękujemy studentom UTW w Sejnach za gorące przyjęcie. Zapamiętamy Wasze  przepyszne wypieki,  wspólne śpiewy i tańce.

Był to niezapomniany wieczór. 

edukacja kulturalna