Wystawa: Przestrzeń filcu - kolor, struktura i forma

Wystawa: Przestrzeń filcu - kolor, struktura i forma

Wernisaż: 23 listopada 2014
Zakończenie wystawy: 3 grudnia 2014

 

Agnieszka Sudoł-Borkowska zaprosiła nas do swojego królestwa, do delikatnej przestrzeni filcu. Miękkość i kobiecość to nieodłączne atrybuty jej prac. W niedzielny wieczór zaprezentowaliśmy Państwu pokaz mody ukazującej możliwości filcowej materii. Kreacje przygotowane przez panią Agnieszkę są od początku do końca realizacją autorki. Sama barwi filc uzyskując ciekawe tonacje. Szale zachowujące lekkość jedwabiu oraz zwarte żakiety i sukienki dające ciepło filcu. Gdy po raz pierwszy zobaczyłam prace pani Agnieszki, byłam zauroczona. Każda praca inna, a jednak mają cechę wspólną – są Sztuką przez duże s. Pomyślałam, że takie rzeczy należy promować. Powinny gościć w galeriach, żebyście Państwo zobaczyli, jak artysta może tworzyć bawiąc się materiałem, kolorem, strukturą i formą. Jakie efekty może uzyskać. Dziękuję pani Agnieszko za przyjęcie zaproszenia.

Katarzyna Tumiłowicz-Piotrowska

 

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert „Lata 20., lata 30.” w wykonaniu Olgi Mieleszczuk (wokal), Hadriana Tabęckiego (pianino) i Grzegorza Lalka (skrzypce, mandolina).


Agnieszka Sudoł-Borkowska: Zapraszam wszystkich do wejścia w przestrzeń mojej pasji. Filc od wielu lat dodaje mojemu życiu koloru i formy. Wszystko zaczyna się od naturalnego i delikatnego włókna wełny, któremu nadaję kolor. Z połączenia ze sobą tych barwnych niteczek tworzy się struktura filcu. Czasami może być ona zwiewna, lekka i ażurowa wtedy powstaje piękny szal. Innym razem zwarta i utrwalona na tyle aby nadać jej konkretną formę np. kapelusza. Wszystkie te procesy wymagają wiele uwagi, dokładności, czasu i wiedzy zdobywanej przez lata.
Tworzenie w technice filcowania pozwala na swobodną kreację pierwotnego zamysłu artystycznego i projekt często ewoluuje w trakcie powstawania. W każdej z prac jest mała cząstka mnie, emocje koloru, forma płynąca z inspiracji naturą i otulającą struktura.

Zobacz: