Wykład: Mowa stroju wczoraj i dziś...

Wykład: Mowa stroju wczoraj i dziś...

16 marca 2015

 

 

Wykład „Mowa stroju wczoraj i dziś, czyli odpowiedni wygląd pomaga zawładnąć naszym zaufaniem i pieniędzmi” wygłosiła Agnieszka Kuncewicz - trener.

  • Dlaczego okrywamy ciało, by uchronić je od skutków wahań temperatury i kaprysów aury?
  • Po co odziewamy się w określony sposób?

Powodów jest wiele: początkowo ludzie używali tych surowców, które były dostępne na ich etapie rozwoju cywilizacyjnego, a rzeczy rzadkie stały się wyznacznikiem pozycji społecznej. Z czasem stroje osób parających się odmiennymi zajęciami zaczęły się różnicować tak, by ułatwiać wykonywanie ich odmiennych prac, by w końcu jednoznacznie wskazywać funkcję. Liberia, mundur, sutanna opisywały odgrywaną rolę, a ich specyficzne ozdoby i emblematy pokazywały pozycję, jaką nosząca je osobą osiągnęła w swojej profesji. I właśnie w ten sposób strój stał się nośnikiem informacji między ludźmi: pozwalał zorientować się, z kim mamy do czynienia. Wskazywał nie tylko płeć, ale często i wiek, opowiadał o tym, kto jest panną a kto wdową, kto żakiem a kto czeladnikiem, z jakiego środowiska się wywodzi, ile władzy oraz bogactwa zgromadził.  Czasem strój stawał się też wyrazem buntu i innego stylu życia, na przykład bikiniarzy czy hipisów.

Strój był i jest wykorzystywany do wywierania wpływu na ludzi, a nawet do manipulowania nimi.  I nie chodzi tylko o upiększanie ciała w okresie poszukiwania partnera życiowego. Bywa, że powierzamy naszą przyszłość złotoustemu politykowi czy urzekającemu czarodziejowi obiecującemu cudownie rozmnożyć nasze oszczędności... dajemy się zwieść, a wygląd jest ważnym elementem ich kreacji i pozwala im łatwiej osiągnąć zamierzone cele. Warto zatem wiedzieć, dlaczego w polityce i biznesie zaleca się klasyczny kanon elegancji, jakie wizerunkowe sztuczki pozwalają szybko zbudować pozytywny obraz i na czym polega wizerunkowy PR.

Agnieszka Kuncwicz

edukacja kulturalna