Wyjście UTW: Spotkanie w Czytelni. Róża na chodniku

Wyjście UTW: Spotkanie w Czytelni. Róża na chodniku

26 marca 2015

Miejsce: Czytelnia Naukowa, Warszawa, ul.  Św. Wincentego 85.

Miłość i wojna - spotkanie literacko-muzyczne w Czytelni Książka Jacka Krawczyka „Róża na chodniku”, wydana w 2014 r., to historia pięknej miłości Polaka i Bośniaczki, ukazująca w tle okrucieństwo wojny domowej w Jugosławii lat 90. XX wieku.

Tytuł jest nieprzypadkowy - kiedy ostrzeliwano Sarajewo wybuchające pociski czyniły na chodnikach wyrwy w kształcie kwiatów róży. W miejscach, gdzie ginęli ludzie te” róże” zamalowywano na czerwono. Jugosławia, ten stabilny i dostatni kraj, przez dziesięciolecia była przykładem „socjalizmu z ludzką twarzą”. Dopiero wojna, jeden z najbardziej krwawych konfliktów zbrojnych we współczesnym świecie, ujawniła ogrom narodowych nienawiści, skutecznie tłumionych pod rządami Tito.

Autor książki Jacek Krawczyk, jako student Uniwersytetu Warszawskiego, spędził w Jugosławii wakacje, pracując na budowie. Był pełen podziwu dla realizowanej tam idei braterstwa i jedności narodów jugosłowiańskich. W latach 90. XX wieku, już jako dziennikarz specjalizujący się w problematyce bałkańskiej, szukał odpowiedzi na pytanie jak to się stało, że zaprzyjaźnieni kiedyś ludzie walczyli przeciwko sobie z dziką zaciekłością i niebywałym okrucieństwem.

Fragmenty tekstu będzie czytać Jolanta Mrotek, aktorka znana m.in z serialu „Klan”. Wystąpi zespół wokalno-muzyczny Jugonostalgia, prezentujący tradycyjną muzykę narodów bałkańskich.

edukacja kulturalna