Wykład UTW: Lot koło Nagiej Damy

Wykład UTW: Lot koło Nagiej Damy

2 listopada 2015

 

Wykład z cyklu „Podróż w nieznane. O mocy marzeń” wygłosiła Monika Rogozińska – dziennikarka, współzałożycielka Oddziału Polskiego The Explorers Club.

PODRÓŻ W NIEZNANE. O  MOCY MARZEŃ

Człowiek z nową ideą w głowie, to  szaleniec. Oczywiście dopóki jego idea nie zatryumfuje - stwierdził amerykański pisarz Mark Twain.

To samo w ekonomii wyraził laureat nagrody Komitetu Noblowskiego, Austriak Frederic August von Hayek: Rozwój polega na tym, że nieliczni przekonują wielu.

Słowa te mogą być mottem The Explorers Club – unikatowej międzynarodowej  organizacji z centralą w Nowym Jorku, powstałej w 1904 r., do której należy Monika Rogozińska, skupiającej liderów światowej eksploracji Ziemi, głębin morskich, kosmosu. Sięgali za horyzont, wytyczali nowe kierunki, inicjowali pionierskie projekty badawcze. Wielu uważano początkowo za szaleńców - dziś inspirują. Wielu z nich  Monika Rogozińska spotkała. Z niektórymi organizowała wyprawy. Opowie nam podczas wykładu o trudnościach, jakie musieli pokonać, o mocy marzeń, sile przetrwania, życiu w warunkach ekstremalnych. O wielkich sukcesach eksploracyjnych Polaków na wszystkich kontynentach, o tym co nas wyróżnia i czego nie powinniśmy pozwolić utracić.  O niezwykłych spotkaniach z polską historią, którą światowa eksploracja jest utkana.

Monika Rogozińska jest dziennikarką, współzałożycielem Oddziału Polskiego The Explorers Club, któremu przez 22 lata służyła jako sekretarz, a później prezes. Ukończyła polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach. Została przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim TOPR. Współorganizowała i uczestniczyła jako korespondent dziennika „Rzeczpospolita”, Polskiego Radia i TVP w zimowych ekspedycjach alpinistycznych na ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum, w na K2 (8611 m) – pierwszej zimowej wyprawie od chińskiej strony. Organizowała i prowadziła wyprawy, które otwierały nowe kierunki w światowej turystyce. Autorka i współautorka audycji, książek, wystaw prezentowanych na kilku kontynentach, publikacji także poza Polską. Jest jedyną osobą narodowości polskiej  w 111-letniej historii The Explorers Club odznaczoną przez Klub:  Citation of Merit oraz  Medalem Sweeney’a.

 

edukacja kulturalna