Praktykantki z Akademii Pedagogiki Specjalnej

Praktykantki z Akademii Pedagogiki Specjalnej

7-14 września 2015

W pierwszym tygodniu września dwie studentki Pedagogiki Kreatywności na APS odbyły praktyki w DK Zacisze. Oto jakie miały wrażenia.

W Domu Kultury "Zacisze" dzieje się mnóstwo interesujących rzeczy. Przede wszystkim, jest tu wiele sekcji, które są skierowane dla odbiorców w każdym wieku. Zajęcia są organizowane zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych oraz seniorów.

Dla tych pierwszych jest prowadzona m. in. Akademia Malucha, w której miałam przyjemność brać czynny udział. Są to czterogodzinne zajęcia dla dzieci w wieku 2,5 - 5 lat. W tym czasie najmłodsi mają prowadzone zabawy ruchowe, zajęcia edukacyjne, manualne oraz plastykę. Akademię prowadzi niezwykle ciepła i sympatyczna osoba, jaką jest Emilia Krajewska.
W tak zwanym "międzyczasie" zaglądałam na inne zajęcia: taniec (rytmika, balet, breakdance), muzyka (gitara, pianino, keyboard), rysunek, akwarela, zajęcia teatralne,.. to wszystko się dzieje w Domu Kultury Zacisze! Każde z zajęć jest prowadzone przez wykwalifikowane ku temu osoby, a spędzony tam czas jest przepełniony pozytywną energią i nieustannym rozwojem każdego uczestnika.
W czasie realizacji praktyk, oprócz powyższych czynności, zajmowałam się administracją oraz promocją tego ośrodka kultury. Podczas tych kilkunastu godzin spędzonych z osobami odpowiedzialnymi za te aspekty, bardzo dobrze poznałam funkcjonowanie placówki. Nie dało się nie zauważyć, iż tutaj wszystko funkcjonuje z niezwykłą precyzją, niczym dobrze naoliwiona maszyna.
Wszystkich serdecznie zachęcam do uczęszczania na zajęcia dodatkowe do Domu Kultury Zacisze!
Zachwycona Praktykantka. Kinga Kasparek

Praktyki w DK „Zacisze” były bardzo przyjemnym i ubogacającym doświadczeniem. Atmosfera w DK jest cudowna, a pracownicy bardzo przychylnie nastawieni do praktykantów. Od samego początku starali się pomóc, naprowadzić, wyjaśnić co jak i dlaczego. Żadne pytanie nie zostało przez nich zlekceważone, a niejednokrotnie sami zwracali uwagę na istotne kwestie.
Podczas praktyk czynnie uczestniczyłam w zajęciach „Akademii malucha”. Poznałam tam podstawy pracy z grupą. Dowiedziałam się w jaki sposób przygotowywać zajęcia aby były jednocześnie interesujące i rozwijające, a także jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u najmłodszych. Na zakończenie miałam możliwość spróbowania własnych sił jako prowadząca – wymagano ode mnie nie tylko przeprowadzenia ale także przygotowania zajęć z uwzględnieniem wieku i zainteresowań dzieci. Zadanie nie należało do najprostszych ponieważ maluchy nie ukrywają swoich odczuć i od razu było wiadomo czy dobrze wypełniłam zadanie. Na szczęście dzieci chętnie brały udział w proponowanych przeze mnie zabawach rytmicznych.
Gdybym miała taką możliwość chętnie kontynuowałabym współpracę z DK „Zacisze”. Uważam że jest to miejsce w którym każdy bez względu na wiek będzie czuł się dobrze i znajdzie interesujące zajęcie.
Róża Stępniewska