Bal w strojach historycznych: Niepodległość w oczach dziecka

Bal w strojach historycznych: Niepodległość w oczach dziecka

11 listopada 2015


 

11 listopada to ważna data w historii Polski. To rocznica odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. W tym roku w Domu Kultury „Zacisze” postanowiliśmy świętować radośnie, a jednocześnie pamiętając o tradycji. Zaprosiliśmy dzieci i ich rodziców na bal. Rozpoczęliśmy uroczyście polonezem. W pierwszej parze gospodarz balu aktor Maciej Gąsiorek oraz Bożenna Dydek dyrektor DK Zacisze poprowadzili licznie zgromadzone pary. Wszyscy mieli przypięte biało-czerwone kotyliony i dumnie wypiętą pierś. Podniosły nastrój utrzymał dziecięcy zespół wokalny „Abrakadabra”, który zaśpiewał pięknie o wolności, o uwięzionym ptaku, który nie śpiewa, bo wolność daje radość i szczęście.
Ponieważ bal to taniec, więc ruszyliśmy na parkiet. Były krakowiaki, kujawiak i wspaniała zabawa. Jury wybrało najbardziej historyczny strój nakładając wybranym biało-czerwone szarfy, a także wyłoniło z tłumu rodzinę, która najpiękniej zatańczyła walca.
Drugą prezentacją na scenie był występ dzieci z sekcji „Mały Muzyk”, które po występie postanowiły wszystkich nauczyć piosenki „Płynie Wisła płynie”. Pozostając w klimacie wokalnym, rodzice zaśpiewali kilka pieśni historycznych, a dzieci cwałowały na wyobrażonych   konikach ułańskich.
Maciej Gąsiorek porwał dzieci do pociągu, który zawiózł wszystkich do wolności. Tańczyliśmy rock’n’rolla i twista, by na koniec usłyszeć ponownie melodię poloneza i dostojnie, w parach pozdrowić się wzajemnie ciesząc z wolnej Polski. (KT)

W programie:

Gospodarz programu – Maciej Gąsiorek.