Pożegnaliśmy prof. Marka Kwiatkowskiego!

Pożegnaliśmy prof. Marka Kwiatkowskiego!

W środę, 17 sierpnia na Powązkach pożegnaliśmy naszego przyjaciela – prof. Marka Kwiatkowskiego, varsavianistę, historyka sztuki i wieloletniego dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie. Profesor zmarł 10 sierpnia 2016.  Jeśli zechcecie odwiedzić jego grób, „porozmawiać z Profesorem”, zapalić znicz, skierujcie swoje kroki w aleję 164 (lewa strona, naprzeciwko pomnika Ady Sari).

Prof. Marek Kwiatkowski to Przyjaciel Domu Kultury Zacisze i naszych podopiecznych, małych i dużych artystów. W roku 2008 na specjalne zaproszenie Profesora wraz z dziećmi cyklicznie odwiedzaliśmy Łazienki Królewskie na plenerze malarskim, a później na wystawie „ Łazienki w oczach dziecka” w galerii Wodozbiór. Z tego wydarzenia zachowaliśmy niezwykły list Profesora zatytułowany „List do Młodych Artystów z Pracowni Rysunku i Malarstwa Domu Kultury Zacisze”. Oto jego fragmenty:
Artyści Moi Milusińscy,
Nie wiem czy wiecie, że oprócz tego, iż jestem historykiem ślęczącym tygodniami w archiwach nad starymi dokumentami i rycinami, a ponadto opiekunem najcudowniejszego miejsca na świecie, czyli Łazienek Królewskich, dzieła ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, człowieka światłego i mądrego oraz kochającego piękno, to jestem także malarzem, Waszym starszym kolegą.
(…)
Ludzie dorośli uważają, że dzieci nie poradzą sobie z tak trudnym tematem jak przeniesienie na papier i płótno piękna Łazienek. Nic bardziej błędnego! Przyjrzałem się Waszym obrazkom dokładnie. I przyznam otwarcie – takiego ładunku emocji w ilustracji Łazienek dawno nie widziałem. To nic, że warsztat może wydawać się Wam czasem niedoskonały. Ale najważniejsze jest młode spojrzenie i wychwycenie takich elementów, których stary, doświadczony malarz nie dostrzeże. Technika przychodzi z latami. Proszę Was, malujcie jak najwięcej, doskonalcie swój warsztat.
(…)
Z szacunkiem odnoszę się do Waszych Wychowawców i Nauczycieli, którzy przez sztukę otwierają przed Wami nowe pola wrażliwości na piękno otaczającego świata, a przede wszystkim podjęli wielki i odpowiedzialny trud wszczepienia Wam miłości do polskiej tradycji i kultury.

W liście prof. Marek Kwiatkowski wspomina o swoim zamiłowaniu do malarstwa. Mogliśmy je podziwiać w Domu Kultury Zacisze na jego autorskiej wystawie „Moje pejzaże”.
Profesor to również twórca Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej koło Węgrowa. Z inicjatywy DK Zacisze i rodziny Andrzeja Kościukiewicza, zaciszańskiego artysty prof. Marek Kwiatkowski udostępnił w Suchej miejsce do prezentacji rzeźb Andrzeja Kościukiewicza, we wnętrzach starego wiatraku, które wielokrotnie odwiedzaliśmy z dziećmi i studentami UTW Zacisze.

Panie Profesorze, dziękujmy za Pana obecność w naszym artystycznym, zaciszańskim życiu.
Dyrektor, Pracownicy i Przyjaciele Domu Kultury Zacisze


Wydarzenia związane z prof. Markiem Kwiatkowskim:
Plener malarski w Łazienkach Królewskich, 7.10.07-1.06.08 
Łazienki w Oczach dziecka, wystawa poplenerowa, 1.06.08 
Sztuka i zabawa w plenerze, Sucha, 16.05.09 
Warsztaty fotograficzne, Łazienki Królewskie, 27.02.2010 
Wykład prof. Marka Kwiatkowskiego poświęcony Łazienkom Królewskim dla studentów UTW Zacisze, DK Zacisze, 15.11.10 
Wystawa malarstwa prof. Marka Kwiatkowskiego „Moje pejzaże”, DK Zacisze, 21-28.11.10