Pokaz filmowy: Seniorzy z Zacisza kręcą filmy

Pokaz filmowy: Seniorzy z Zacisza kręcą filmy

10 grudnia 2016

 

Warszawscy seniorzy, studenci UTW Zacisze, po raz kolejny udowodnili, że na debiut reżyserski nigdy nie jest za późno. Dwa krótkometrażowe filmy ich autorstwa można było obejrzeć podczas grudniowej premiery w Domu Kultury Zacisze.

„W drodze”
W otoczeniu praskich kamienic znajduje się miejsce niezwykłe na kulinarnej mapie Warszawy. Czerwony Rower to nie tylko punkt, gdzie można zjeść tanie, domowe posiłki. To także ważna przystań w życiu dziesiątek osób, wychodzących z problemów bezdomności. Trzy historie pokazują młodych mężczyzn, poszukujących innej drogi w swoim życiu.

„Schody” to wideo eksperyment opowiadający o cyklu życia przez pryzmat… schodów. Zobaczymy jak etiuda skonstruowana o wąskie, skupione na detalu architektonicznym kadry, stara się oddać różnorodność ludzi i ich historii.

To już piąty raz, kiedy najstarsi mieszkańcy stolicy stanęli za kamerą. Tegoroczna edycja projektu, organizowanego przez Pracownię Filmową „Cotopaxi”, ma wymiar lokalny i odbywa się pod hasłem: „Późne debiuty: Zacisze”. W warsztatach wzięło udział 10 seniorów z warszawskiego Targówku, którzy przez ostatnie miesiące pracowali w dwóch kilkuosobowych zespołach. Zadaniem każdej z grup było zrealizowanie krótkometrażowego filmu z wykorzystaniem techniki wideo uczestniczącego. Dzięki pomocy animatorów kultury, uczestnicy nauczyli się podstaw technicznych i poznali tajniki tworzenia filmu. Efekty tych prac będzie można obejrzeć w Domu Kultury Zacisze podczas premierowego pokazu.
Seniorzy mieli całkowitą swobodę w realizacji swych produkcji: - Jednym z najważniejszych elementów techniki wideo uczestniczącego jest pozostawienie wolności co do tematów, formy czy gatunku filmowego – wolność w ekspresji twórczej jest dla nas wartością nadrzędną – zauważa Łukasz Szewczyk z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”. Uczestnicy w poszukiwaniu inspiracji posiłkowali się głównie własnym otoczeniem, gdyż to właśnie codzienne sprawy skupiają najwięcej emocji i refleksji. Widzowie będą mieli okazje zobaczyć filmy prezentujące różne style i tematykę. Pierwszy z nich jest wideo eksperymentem opowiadającym o cyklu życia przez pryzmat… schodów. Zobaczymy jak etiuda skonstruowana o wąskie, skupione na detalu architektonicznym kadry, stara się oddać różnorodność ludzi i historii jakie ze sobą niosą. Drugi film to reportaż o Kuchni Czerwony Rower – restauracji zatrudniającej osoby wychodzące z bezdomności.
Co ważne, wiek w żadnym wypadku nie stanowi przeszkody w nauce obsługi sprzętu: - Nasze warsztaty są tak przemyślane, żeby absolutnie każdy mógł nauczyć się, przynajmniej w podstawowym stopniu, realizować filmy. Nawet jeżeli uczestnicy nigdy nie mieli do czynienia z aparatami fotograficznymi czy kamerami, mogą wziąć udział w projekcie i cieszyć się ze wspólnej pracy i powstałych filmów – podsumowuje Szewczyk.

Działający od pięciu lat cykl projektów „Późne debiuty”, prowadzony przez Pracownię Filmową „Cotopaxi”, ma na celu podniesienie aktywności społecznej osób starszych, integrację między- i wewnątrzpokoleniową oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu. Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy. Został objęty Honorowym Patronatem przez Fundację „Porozumienie Bez Barier”. Projekt otrzymał I nagrodę oraz nagrodę internautów w konkursie „Dojrz@łość w sieci. Dobre Praktyki” pod honorowym Patronatem Prezydenta RP.

RECENZJE:

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: