Ferie zimowe 2017: DZIKA WISŁA

20-24 lutego 2017

Wiek uczestników: 6-12 lat.

 

Dawnej najważniejsza rzeka świata, dziś królowa polskich rzek. Czaruje urodą, kryje tajemnice i ciekawe historie. Poznajcie z nami DZIKĄ WISŁĘ. Na wiślanych warsztatach oszlifujecie bursztyny, dowiecie się skąd się wzięły bociany, stworzycie magiczne mobile na patyku, print na tkaninie i suma – magnes. Poznacie architekturę Wisły w naukowych eksperymentach i Święto trąbek nad Wisłą na obrazach Aleksandra Gierymskiego. Mamy nadzieję, że zaciekawią Was nasze cuda nad Wisłą!  
DZIKA WISŁA to zaskakujące propozycje artystyczne, architektoniczne, doświadczalne, z legendami i historią „Cudu nad Wisłą” dla dziewczynek i chłopców! 

Rok 2017 ogłoszony został Rokiem Rzeki Wisły. Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Wisły.


Od morza do Tatr
Poniedziałek, 20.02.17

Magia bursztynu - warsztaty szlifowania i polerowania bursztynu i tworzenie rysunków z pyłu bursztynowego.
W chacie Warsa i Sawy, czyli próba odtworzenia osady rybackiej, która zgodnie z legendą stała się podwalinami miasta Warszawy.
Nadwiślańskie sakiewki – warsztaty szycia

Gruba Kaśka i chude Wojtki
Wtorek, 21.02.17

Warsztaty tworzenia papierowej repliki warszawskiej Stacji Uzdatniania Wody, potocznie zwanej Grubą Kaśką.
Niebo nad Wisłą. Rzeki na niebie – Paweł Ziemnicki, doświadczony popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy opowie, co ciekawego można nocą dostrzec na niebie, prowadząc obserwacje znad brzegów Królowej Polskich Rzek. Na nieboskłonie są dwie rzeki. Jedna z nich to Droga Mleczna. Starożytni zwykli kojarzyć ją ze strumieniem rozlanego mleka. Czym jest naprawdę?
Dowiecie się także o innej rzece na niebie - konstelacji Erydanu... Ponadto porozmawiamy o obserwacjach gwiazd, planet i Księżyca. 
Święto trąbek nad Wisłą z obrazami Aleksandra Gierymskiego w tle

Nadwiślański świt
Środa, 22.02.17

Karawana opowieści i legend Wisły – spotkanie z opowiadaczem z wykorzystaniem ciekawych instrumentów muzycznych z różnych stron świata
Sum z nad Wisły – warsztaty tworzenia magnesów
Print na tkaninie – wykorzystując stemple, wałki i gąbki powstaną obrazy na tkaninie pt. Nadwiślański świt

Dzikie plaże i pływające wyspy
Czwartek, 23.02.17

Jak statki na niebie – nadwiślańska flota
Arcydzieła z nad Wisły – tworzymy wazy z Majką Kiesner
Łodzie z wikliny papierowej

Cud/cuda nad Wisłą
Piątek, 24.02.17

Cud nad Wisłą – gry i zabawy z historycznymi wątkami związanymi z Bitwą Warszawską
Kryształowa rzeka – magiczne mobile na patyku, czyli cuda z połączenia patyków, kolorowych szkiełek, sznurków, muszelek i darów natury, które możemy spotkać nad Wisłą
Ślimaki, żaby oraz świerszcze, a także inne zwierzęta prosto znad Wisły a ich 'kuzyni' w domowych warunkach. Czy ze ślimakiem można się zaprzyjaźnić, jak często pająk jada śniadanie i czy gryząca fretka jest gryzoniem - na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas zajęć zoologiczno-weterynaryjnych z Uprzejmy Łoś KIDS.