Warszawa Lokalnie

Warszawa Lokalnie

„Warszawa Lokalnie” to wszechstronne (i bezpłatne!)  wsparcie dla mieszkańców Warszawy, którzy chcą działać lokalnie, sąsiedzko! Celem wieloletniego projektu jest podniesienie jakości życia i zwiększenie aktywności mieszkanek i mieszkańców Warszawy poprzez budowanie więzi sąsiedzkich, lokalnych i poczucia wspólnego celu.
Projekt realizowany jest przez pięciu partnerów: Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie CAL, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Fundację Civis Polonus.

W poszczególnych dzielnicach Warszawy działalność rozpoczyna Sieć Animatorów Warszawskich Stołeczni Społeczni. To animatorzy, których zadaniem jest wsparcie mieszkańców w ich lokalnej aktywności. Stołeczni Społeczni służą wsparciem merytorycznym, podpowiedzą jak działać, gdzie szukać źródeł finansowania dla oddolnych pomysłów, pomogą dotrzeć do innych mieszkańców i organizacji.

Mieszkańców Targówka wspiera Jolanta Zientek-Varga (j.zientek-varga@warszawalokalnie.waw.pl)

Pozostałe formy wsparcia działań mieszkańców Warszawy:

  • Inkubator Inicjatywy Lokalnej – wsparcie wnioskodawców inicjatywy lokalnej od pomysłu po realizację, w formie konsultacji i mentoringu. 
  • Warszawski Dzień Sąsiada – wspólne obchody Dnia Sąsiada poprzez zorganizowanie dowolnej sąsiedzkiej inicjatywy. 
  • Podwórkowa Gwiazdka – wspólne ziemowe świętowanie w gronie sąsiadów i sąsiadek. 
  • Warsztat Warszawski (pl. Konstytucji 4) – prowadzenie miejsca, które udostępnia bezpłatnie przestrzeń mieszkańcom/kom i organizacjom pozarządowym na niekomercyjne wydarzenia. W „Warsztacie” działa też Biblioteczka Aktywnego Warszawiaka.
  • INFOpunkt Aktywnego Warszawiaka – ogólnodostępny punkt informacji i poradnictwa z zakresu możliwości podejmowania aktywności obywatelskiej, mieszczący się w Warsztacie Warszawskim (pl. Konstytucji 4), czynny w godzinach otwarcia „Warsztatu” (pn.-pt. 10.00–20.00; w sb. i ndz. po 5 godz.); 
  • Generatory Pomysłów „Warszawa Lokalnie” – coroczne kreatywne spotkania, podczas których aktywni mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą wypracowywać konkretne pomysły na działania na rzecz lokalnej społeczności.
DOFINANSOWANIE:

Warszawa