„Gobeliny – pasja tworzenia”

„Gobeliny – pasja tworzenia”


Wernisaż: 10 października 2009 r., Galeria Teatru Rampa na Targówku, ul. Kołowa 20
Zakończenie wystawy: 24 października 2009 r.

Wystawa prezentowała dorobek pracowni istniejącej w Domu Kultury „Zacisze” od 21. lat. Przez ten czas uczestniczki około 1000 razy spotkały się w pracowni, tyleż samo razy wymieniały uwagi na temat tkactwa i powstających prac. Wykonały 250 gobelinów o różnym stopniu trudności i tematyce. Ilość wykorzystanej włóczki można by mierzyć na kilometry, a nie metry. Wzięły udział w kilkudziesięciu przeglądach, konkursach i wystawach. Wraz z Domem Kultury „Zacisze” zorganizowały przegląd tkactwa, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a w ubiegłym roku odbyły się uroczystości obchodów 20-lecia Pracowni.

Uczestniczki pracowni tkactwa o swojej pracy: Dom Kultury „Zacisze” to przystań ludzi z artystyczną duszą, których sensem życia jest radość tworzenia. Wielu z nich związało swoją twórczą drogę z pracownią tkactwa artystycznego prowadzoną przez Teresę Szczepańską, która powstała z jej inicjatywy.
Dla wielu Pań, które do nas przyszły tkactwo stało się ich pasją, która niewinnie kiełkując przerodziła się w miłość i niebywałą radość tworzenia gobelinów. Stanowimy grono oddanych i bliskich sobie osób. Wspaniała atmosfera na zajęciach tkactwa jeszcze bardziej zbliża nas i jest lekarstwem na troski dnia codziennego.
Tkactwo stało się nie tylko naszą pasją, ale też sposobem na życie. Jest to twórczość ogromnie pracochłonna, wręcz mozolna, wymagająca wyobraźni, cierpliwości, a jednocześnie dająca relaks i satysfakcję.
Wielką rolę w kształtowaniu naszych postaw twórczych odgrywa Teresa Szczepańska. To ona uczy nas, jak zrobić ramę, dobrać nitkę, nie pozbawiając nas radosnej pasji tworzenia, służy doświadczeniem. Jest osobą niezwykle życzliwą i otwartą, ale jednocześnie bardzo wymagającą. Motywuje nas do dalszej pracy, do sięgania po coraz trudniejsze projekty, na których efekty trzeba jednak długo czekać…

W wystawie udział wzięły:
Henryka Czuba: Noc, Jesienne odloty,
Beata Gębka: A świstak…, Pralka, Wiosna idzie deszczem przez park,
Helena Góra: Czesząca się kobieta, Amorek, Zima,
Maria Grygiel: Kot w oknie, Odlot jaskółek,
Maria Kirylak: Osty, Łódź, Umizgi, Podwodny ogród,
Maria Krajewska: Tryptyk – Kobieta: studentka, macierzyństwo, stan błogosławiony, Lato i Zima wg Alfonsa Muchy,
Krystyna Kruszewska: Spacer jesienią, Otchłań uczuć,
Lena Krzysztofowicz: Dyptyk „Klimaty” miasto, Dyptyk „Klimaty” wieś, Wulkan, Miasteczko nocą,
Maria Łukasiak: Strelicja, Ona i on wg Picassa, Dziewczyna i gołębie,
Bożena Majewska: Ogród,
Halina Mikołajczak: Czarna dama, Uliczka, Fantazja, Fregata,
Halina Pryzmont: Irysy, Malwy,
Henryk Pukosz: Wakacje na Bali,
Ewa Raczyńska: Drzewa,
Hanna Rudnik: Studium kwiatu, Irysy, Dziewczyna z chustą, Nadzieja,
Wanda Tuszyńska: Kosmos.

Zapraszamy do obejrzenia katalogu promującego wystawę i prace uczestniczek!
 

plastyczne rękodzieło