„Usłysz proszę”

Zdjęcie z koncertu w DK „Zacisze”, 1 lutego 2009 r.

Koncert Antoniny Krzysztoń

25 października 2009 r.


Antonina Krzysztoń występowała już na warszawskim Targówku. W ubiegłym roku zaprezentowała swój repertuar dla gości Domu Kultury „Zacisze”. Tym razem również na zaproszenie Domu Kultury „Zacisze” wystąpiła na koncercie z okazji 90-lecia Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego. Towarzyszył jej gitarzysta Marcin Majerczyk.
Ta niezwykle ceniona polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów zaliczana jest do nurtu poezji śpiewanej. Poza własnymi tekstami opracowywała też wiersze Zbigniewa Herberta oraz piosenki czeskiego barda Karela Kryla.
Karierę rozpoczęła w 1980 na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Hali Oliwii w Gdańsku. Ten debiut zaowocował współpracą z kabaretem „Pod Egidą”. W latach 80 często występowała nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W 1983 roku zajęła pierwsze miejsce na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA. 3 maja 2006 odznaczona przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Antonina występowała i występuje na wszystkich najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną (min. FAMA, Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”). Gra wiele koncertów w kościołach, choć jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo trafiały i trafiają do ludzi o różnych przekonaniach. Raczej stara się szukać tego co nas łączy i nie oceniać, raczej rozważać, zapraszać do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, co wyraźnie słychać w jej balladach. Piosenki i muzyka są różnorodne, więc właściwie każdy może coś znaleźć w tym dla siebie.


 

Więcej informacji na stronie: www.antoninakrzyszton.art.pl
 

muzyka poezja literatura