Wywiezieni ze Lwowa

Wywiezieni ze Lwowa

10 listopada 2010

 

Wieczór wspomnień, lekcja historii i próba ocalenia od zapomnienia czynów ludzi szlachetnych uwikłanych w pęta historii. To była okazja do przedstawienia sylwetek obecnych i nieobecnych, rozmawy z reżyserem filmu „Droga do…” Bogusławem Dąbrową-Kostką o losach i postawach inteligencji polskiej z Kresów oraz z lwowianką Danutą Kominiak, łączniczką Armii Krajowej we Lwowie aresztowaną w 1944 r. i wywiezioną na Ural, a obecnie aktywną działaczką i przewodniczącą Terenowego Koła Związku Sybiraków Praga Północ. Razem zastanawialiśmy się co pozostało po ludziach tworzących kulturę polską.

 

W programie:

Droga do…, (1999, 52 min.), reż. Bogusław Dąbrowa-Kostka

Pokaz filmu dokumentalnego ukazującego losy i postawy inteligencji polskiej z Kresów na przykładzie biografii Zdzisława Stahla, syna wiceprezydenta Lwowa, obrońcy Lwowa w 1920 r., ekonomisty i intelektualisty, działacza politycznego i społecznego, znanego z nieprzejednanej postawy wobec komunistycznego kłamstwa i hipokryzji Zachodu, walczącego o ujawnienie całej prawdy o Katyniu. Jego postać powraca we wspomnieniach kilkunastu lwowian, m. in. Włady Majewskiej. Po projekcji dyskusja z udziałem autora filmu Bogusława Dąbrowy-Kostki, operatora i reżysera związanego z krakowskim ośrodkiem TVP.

Byłam w raju sowieckim – spotkanie z Danutą Kominiak
Spotkanie z p. Danutą Kominiak, lwowianką, urodzoną w 1925 r., łączniczką Armii Krajowej we Lwowie aresztowaną w 1944 r. i wywiezioną na Ural, przewodniczącą Terenowego Koła Związku Sybiraków Praga Północ, współinicjatorką projektu „Nasze korzenie wczoraj, jutro i dziś.” Podczas realizacji którego powstały trzy książki wspomnieniowe „Byłam w raju sowieckim” Danuty Kominiak, „Losy syna legionisty” Franciszka Raubo, „Po ukazu sowieckowo prawitielstwa” praca zbiorowa.

Laureatki Konkursu Piosenki Lwowskiej I „Bałaku” Lwowskiego w Krakowie - Zuzanny Jezierskiej oraz Gabrysi Dmitruczuk z zespołu „Abrakadabra” DK Zacisze zaprezentowały piosenki lwowskie w koncercie „Na sentymentalną nutę". Alicja Mieszało wykonała „Odrobinę szczęścia w miłości” i „Polesia czar” z akompaniamentem Mieczysława Mikuta.

PARTNERZY: