Odkrywamy na nowo Czesława Miłosza

Odkrywamy na nowo Czesława Miłosza

10 stycznia, poniedziałek
Wstęp tylko dla studentów UTW.

 

Z okazji Roku Czesława Miłosza zapraszamy na seminarium „Odkrywamy na nowo Czesława Miłosza”, które poprowadzi Krystyna Bielowska.  

W setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza (urodził się 30 czerwca 1911 roku) rok 2011 został ogłoszony Rokiem Miłosza. Obchody odbędą się nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach. Na program złożą się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone poecie wystawy organizowane w Polsce i za granicą - od Krasnojarska przez Wilno, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwalu Miłosza w Krakowie, która odbędzie się w dniach 9-15 maja 2011 roku.

Czesław Miłosz, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat nagrody Nobla w roku 1980, szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie. Tam debiutował jako poeta. Niemiecką okupację przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie.
Bardzo dziękujemy pani Krystynie za wspaniały wykład.