Wspieramy akcję #Żonkile

Żonkile na tle bukszpanu i budynku

19 kwietnia 2022

Dziś mija 79 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dla wielu warszawiaków i warszawianek ten dzień jest czasem refleksji, poczucia wspólnoty i braku zgody na traktowanie ludzi w nieludzki sposób.

Co roku, 19 kwietnia, Marek Edelman - bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej składał bukiet z żółtych żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. I właśnie z tego powodu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, aby upamiętnić ten piękny gest organizuje co roku Akcje #Żonkile.

Do akcji przyłączamy się również MY. Specjalnie dla WAS przygotowaliśmy symboliczne żółte kwiaty z papieru. Wyłożyliśmy je w sekretariacie i na korytarzu. Przypnijcie je do ubrań czy torebek, by pielęgnować pamięć o bohaterstwie warszawiaków.

Tegoroczna akcja #Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Niech akcja #Żonkile będzie także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji.

Zachęcamy do aktywnego włączenia się do akcji i samodzielnego wykonania żonkili.
Szablon: www.polin.pl

Film instruktażowy: www.youtube.com