Dzieci z Targówka w Danii

Dzieci z Targówka w Danii

10-14 grudnia 2008 r., Sonderborg

„Jak Czarniecki do Poznania
Wracał się przez morze,
Dla ojczyzny ratowania
Po szwedzkim rozbiorze.”

Wydarzenia sprzed 350 lat stały się zaczątkiem działań konkursowych i wyjazdu dzieci z warszawskiego Targówka, Słubic i Czarnca – miejsca urodzin i pochówku Stefana Czarnieckiego – do Danii.

Dzielnicowe Centrum Plastyki przy Gimnazjum nr 143 w Warszawie ogłosiło konkurs plastyczny dotyczący postaci Hetmana Stefana Czarnieckiego i zwrotki Hymnu Narodowego z nim związanej. Konkurs adresowany do dzieci szkół Dzielnicy Targówek zaowocował licznymi pracami komiksowymi i plastycznymi przedstawiającymi 350 rocznicę przeprawy morskiej wojsk Rzeczypospolitej na wyspę Alsen w Danii pod wodzą Stefana Czarneckiego.

Finałem konkursu i podjętych działań była wyprawa dzieci do Danii. Program obfitował w elementy patriotyczne, ale również liczne zwiedzanie obiektów zabytkowych, poznawanie osobliwości duńskich miast, warsztaty plastyczne, a także zwyczajne obowiązki przygotowywania wspólnych posiłków, a nawet zmywania naczyń.

14 grudnia odbyły się główne uroczystości 350. obchodów jubileuszu wyzwolenia wyspy Als. Tego dnia nastąpiło uroczyste wciągnięcie flag na maszt przed zamkiem Sonderborg. Odbyła się sesja naukowa, odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci Stefana Czarnieckiego na Verdens Ende w Sonderborg oraz spotkanie tutejszej i przyjezdnej polonii zorganizowane przez Joannę Wolf – przewodniczącą Związku Polaków w Sonderborgu.

Wspólnie uczestniczyliśmy także w mszy świętej z udziałem biskupa Danii – Czesława Kozon oraz arcybiskupa Szczepana Wesołego, o. Leszka Kapusty, ks. Jana Zalewskiego oraz o. Kamila Szustaka – Paulina z Jasnej Góry, który towarzyszył nam podczas wyjazdu i zabiegał o naszą duchowość.

Pomysłodawczynią konkursu jest Radna Dzielnicy Targówek Anna Moczulska – nauczycielka Gimnazjum 143. W pracach pomagała jej Radna Danuta Winnicka. Wyjazd sfinansowany został przez Zarząd Urządu Dzielnicy Targówek przy dużym wsparciu Burmistrza Krzysztofa Bugli. Wyjazd przygotował i zrealizował Dom Kultury Zacisze. Mamy nadzieję, że przyszły rok zaowocuje równie ciekawymi inicjatywami. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu, która znajduje się poniżej oraz filmu na portalu Polskiej Telewizji Internetowej w Danii www.polowizja.dk

Organizator:
Dzielnicowe Centrum Plastyki przy Gimnazjum nr 143 w Warszawie

Partner:
Dom Kultury „Zacisze” w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy