Pokaz praktycznego wyplatania etnoplecionki

27 lutego 2021

Pasję i talent zaprezentowała Dorota Koch. Opowiedziała o swojej pierwszej pracy zrobionej na szydełku. Była wówczas małą dziewczynką, robiła i pruła, próbowała do skutku, powstało pierwsze dzieło. I tak zaczęła się jej przyjaźń z tkaniną. Na dzisiejszej wystawie wyeksponowane były etnoplecionki, gobeliny, patchworki i makramy zrobione przez Dorotę Koch. Pokaz był wprowadzeniem do stylu etno, który dopełniają własnoręcznie wykonane dodatki – wielobarwne dywaniki i poduchy inspirowane tradycją ludową całego świata. Artystka zademonstrowała różne techniki operowania szydełkiem, różne wzory, które można uzyskać. Radziła, czym się kierować, jakie reguły stosować i jakie łamać. Czekamy na zdjęcia prac, które powstaną w efekcie inspiracji dzisiejszym pokazem.

Wydarzenie było adresowane do młodzieży 13+ i dorosłych.

Dorota Koch

Mieszka, marzy i tworzy w Warszawie.

Od najmłodszych lat rozwija swoje artystyczne pasje. Malarstwa uczyła się u Adama J. Kozłowskiego, u Stanisława Tworzydło studiowała malarstwo chińskie. Przez wiele lat współdziałała z grupą artystów skupionych przy Galerii Symbolicznej Adama J. Kozłowskiego przy ul. Tykocińskiej w Warszawie.

Zajmuje się aranżacją i projektowaniem wnętrz i ogrodów. Ma na swoim koncie wystrój wielu biur, prywatnych mieszkań i lokali użytkowych. Ostatnim ciekawym efektem jej działań jest współpraca przy aranżacji wystroju Zielonego Przedszkola na warszawskim Targówku oraz projekt elewacji tego budynku.

Tworzy unikatowe stroje na zamówienie środowiska artystycznego. Z kawałków tkanin komponuje makaty, narzuty i patchworki, które mogliśmy zobaczyć na kilku wystawach.

Miłość do Sztuki Dalekiego Wschodu zaowocowała powstaniem kolekcji jukat-kimon, które zaistniały na wystawie w Galerii Umbra w Warszawie oraz na Festiwalu Sztuki Japońskiej w Wawrze.

Od wielu lat artystka współpracuje z Domem Kultury Zacisze. Prowadzi tu warsztaty makramy i szycia oraz zajęcia „Gałgankowy świat” dla dzieci i młodzieży. Przekazuje wiedzę na temat tkanin, projektowania i zaraża swoją pasją. W grudniu 2019 odbyła się jej wystawa „4 rano” w Galerii Domu Kultury Zacisze.

Jej prace zdobią wnętrza w Polsce i za granicą: w Niemczech, USA, Australii i na Litwie.