Koncert UTW: Piosenka dla Ciebie

Plakat z głową kobiety.

12 marca 2022, sobota, godz. 16.00.

Udział bezpłatny. 

Zapisy od 7.03.2022, utw@zacisze.waw.pl  lub telefoniczne 22 743 87 10

Z okazji Dnia Kobiet Męski Zespół Wokalny "Żurawie" i zespół wokalno-estradowy "Zaciszańska Nuta" zapraszają na wyjątkowe muzyczne spotkanie. W programie ulubione szlagiery starej Warszawy, piosenki międzywojnia i współczesne.

Prowadzenie: Hanna Ciesielska, Artur Lempart, studenci UTW DK Zacisze

Akompaniament: Zbigniew Wójcik (akordeon)

Zespoły zaśpiewały:

1. Być kobietą

2. Co bez miłości wart jest świat

3. Uśmiechajcie się dziewczęta

4. Kiedy będziesz zakochany

5. Bo z dziewczynami

6. Zakochani są wśród nas

7. Kocha się raz

8. Zabrałaś serce moje

9. Mały biały domek

10. Baby, ach te baby

11.Chodź na Pragę

12. Syn ulicy

13. Panna Andzia

14.Marianna

15. Ręce kobiet

Kobiety

Jeszcze niedawno chłopcy i dziewczęta byli wychowywani tak, jakby należeli do dwóch różnych gatunków. Chłopców przygotowywano do tego, by byli żywicielami rodziny, osiągali sukcesy w pracy i, w miarę możliwości, zajmowali się sprawami publicznymi.

W przeciwieństwie do nich, dziewczęta miały odgrywać rolę podrzędną. W książce Roberta Massie pt. "Piotr Wielki: jego życie i świat" kobieta w 17 –wiecznej Rosji była uważana za głupie, bezsilne dziecko, pozbawione intelektu, moralnie nieodpowiedzialne i, o ile niedopilnowane, rozwiązłe seksualnie.

W rodzinach wyższych sfer dzieciom płci przeciwnych nigdy nie pozwalano bawić się razem. Kiedy dorastały, nawet najbardziej niewinne kontakty były zabronione. Córki trzymano pod kluczem, uczono modlitwy, posłuszeństwa oraz kilku użytecznych umiejętności., jak np. haftowanie czy gra na instrumencie.

W 1807 r. Napoleon założył szkołę dla dziewcząt, w której obowiązywały tak określone reguły; „oczekujemy od szkolnictwa, że nie będzie uczyło dziewcząt myślenia, lecz wiary.

Słabość kobiecych mózgów, niestałość ich pomysłów, miejsce przeznaczone im w społeczeństwie, ich potrzeba nieskończonej rezygnacji – to wszystko może im zapewnić jedynie religia. Należy uczyć je pisania, arytmetyki i podstaw jęz. francuskiego, jednak należy dołożyć starań, by nie miały styczności z łaciną.

Współzawodnictwo powinno być zabronione, nie chcemy wzniecać w nich uczuć , ani pozwalać na odrobinę próżności, która jest jednym z najbardziej żywotnych instynktów, charakterystycznych dla tej płci.

"Tajniki ludzkiego umysłu w pytaniach i odpowiedziach", wyd. Reader’s Diges