Praktykantka Kulturoznawstwa UW

Praktykantka Kulturoznawstwa UW

Jestem studentką trzeciego roku Kulturoznawstwa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach przedmiotu „Uczestnictwo w kulturze” miałam odbyć 60 h praktyk w dowolnym miejscu związanym z kulturą. Początkowo podeszłam bardzo sceptycznie do tego warunku zaliczenia, bo przecież z kulturą obcuję na co dzień i wydało mi się to zbędne. Długo myślałam nad wyborem miejsca - w końcu Warszawa jest skarbnicą takich instytucji. Po przeanalizowaniu wielu możliwości, stwierdziłam, że chciałabym spróbować pracy w Domu Kultury Zacisze.

Już jako dziecko miałam przyjemność nie raz stanąć tam na deskach sceny, biorąc udział w konkursach recytatorskich, czy występując w przedstawieniach teatralnych z zaprzyjaźnioną z DKZ dziecięcą grupą teatralną. Wybór DK Zacisze okazał się strzałem w dziesiątkę! Już po pierwszych 10 minutach spędzonych w budynku DKZ byłam zaskoczona domową atmosferą i ciepłem, które bije od każdej z osób tam pracujących. Byłam pełna podziwu jak z anielskim spokojem każdy z pracowników rozwiązuje problemy, nie tracąc przy tym uśmiechu.
Wbrew moim obawom, zostałam bardzo miło przyjęta i dowiedziałam się wielu istotnych rzeczy, które na pewno przydadzą mi się w późniejszej pracy. Przede wszystkim zobaczyłam jak funkcjonuje dom kultury. Miałam możliwość uczestniczyć przy organizacji imprez kulturalnych - od drukowania i rozwieszania plakatów, aż po wyczekiwany dzień koncertu czy przedstawienia dla najmłodszych. Dzięki tym wydarzeniom poznałam również wielu dotąd nieznanych mi artystów. Czas moich praktyk przypadł na okres ferii zimowych, więc nabrałam także lekkiej wprawy do pracy z dziećmi. Rozwijającym doświadczeniem było dla mnie także wykonanie drobnych prac biurowych, z którymi nigdy wcześniej nie miałam styczności.

Dzięki praktykom w Domu Kultury Zacisze utwierdziłam się w przekonaniu, że w przyszłości chciałabym pracować w kulturze i z kulturą.