Wystawa UTW online: Rysunek i malarstwo

Plakat wystawy. pięć żonkili na tle fragmentu ramy okiennej. Za nią niebieskie niebo

Wernisaż online: 12 kwietnia 2021, poniedziałek, godz. 18.00

Genowefa Pogłud - artystka o pięknej wrażliwości na sztukę. Maluje, rysuje, zakochana w malarstwie Amedeo Modiglianiego - studentka UTW DK Zacisze. Prace artystki prezentowane były na wielu wystawach w Polsce. Podziwiana przez miłośników malarstwa i lubiana przez koleżanki z Pracowni rysunku i malarstwa.  

Genowefa Pogłud tak pisze w swoim katalogu „Rysunek i malarstwo”.

Moje dzieciństwo to atmosfera miłości i szacunek do sztuki. Długie godziny zapatrzenia w obrazy, freski i rzeźby pobliskiego kościoła w rodzinnym Julianowie, pierwsze samodzielne eksperymenty z ołówkiem i farbami.

Życie nie dało mi szansy rozwoju tej pasji. Marzenia pozostały.

Z chwila, gdy moje dzieci usamodzielniły się i związały życie zawodowe z teatrem i muzyką, otworzyły się przede mną możliwości czynności czynnego uczestnictwa w warsztatach rysunku i malarstwa.

Poznawałam różnorodność technik, odkryłam  świat kolorów, uwolniłam wyobraźnię.

Nie narzucam sobie tematów. Maluję i rysuję to co mnie pociąga, co zafascynuje.

Kocham rysunek. Linearny rysunek i liryczna kreske Modiglianiego. Zagłębianie się w jego twórczość i życie, odtwarzanie kolejnych obrazów i poznawanie atmosfery ich powstawania to moja wielka przygoda. Przygoda, która znalazła kontynuację na wąskich uliczkach i bulwarach Paryża.

Podróże to kolejny ważny element moich artystycznych peregrynacji. Spotkanie z twórczością Toona Tielanda w Brukseli, jego naiwny eksperymentalizm oddający flamandzkie krajobrazy to moje wielkie zauroczenie.

Poszerzam wiedzę powoli ale z pasją. Oddaję swój czas spotkaniom z artystami, warsztatom i plenerom, z których najmilej wspominam te pierwsze, w kamieńcu Podolskim na Ukrainie, gdzie w klasztorze ojców Paulinów w odnalazłam przyjazną i niepowtarzalna atmosferę.