Spotkanie Klubu Historycznego UTW: Prawdziwych przyjaciół poznaje się w każdym wieku

Spotkanie Klubu Historycznego UTW: Prawdziwych przyjaciół poznaje się w każdym wieku

27 kwietnia 2023, czwartek, godz. 11.00

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Klubu Historycznego z cyklu "W poszukiwaniu własnych korzeni" z Jadwigą Mierzyńską, Polką, która w Wenezueli mieszkała 46 lat.

Spotkanie odbędzie się w ramach Tygodnia Międzypokoleniowego - kampanii łączącej wszystkich, którym bliska jest idea wspierania integracji międzypokoleniowej, który organizuje po raz kolejny Centrum Aktywności Międzypokoleniowej.   29 kwietnia 2023 r. przypada Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

 
Ze Śląska do Ameryki Pd. za głosem serca w 1970r. wyruszyła w nieznane 22-letnia Jadwiga, nauczycielka. Teść prosto od bauera trafił do Wenezueli. Rodzina odnalazła go przez Czerwony Krzyż. Po wielu latach postanowił wrócić do Ojczyzny. Niestety wytrzymał w niej dziewięć miesięcy. 18-letni Eduardo, jego syn, zdążył ożenić się w Polsce.
Co wie o Wenezueli Polak? Pewnie tak samo niewiele, co Wenezuelczyk o naszym kraju. Kojarzy jedynie Jana Pawła II.
Ostatnie spotkanie w Klubie Hist. w DK Zacisze było niezwykle emocjonalne, pani Jadwiga żyła w "kraju wodospadów i zapalonych lamp" 46 lat. Piękny, bogaty kraj zniszczył socjalizm i narkotyki. W latach 2015-20, w wyniku kryzysu gospodarczego, 6 mln jego obywateli wyemigrowało. Caracas to stolica, w której jest największa liczba morderstw na świecie. Pani Jadwidze pomogła nasza ambasada w szybkiej ewakuacji syna i córki. Ona sama za ostatnie pieniądze, kupiła bilet do Polski. Nie ma emerytury, tęskni za Wenezuelą. Na święta zawsze przygotowuje obowiązkową potrawę adżaki. Prezydent autokrata, po dotkliwych sankcjach ze strony UE, powoli przekonuje się do liberalizmu. Sytuacja się poprawia, migranci zaczynają wracać. Na pierwszym zdj. Jadwiga w kolorowej sukience z mężem i dziećmi.

Hanna Ciesielska