Spotkanie: Z opowieści mojego Dziadka, piłsudczyka

Plakat Spotkania Klubu Historycznego. Starszy pan stoi w otoczeniu siedziących kobiet nad brzegiem morza

21 marca 2024, czwartek, godz. 11.00

Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie Klubu Historycznego w ramach cyklu W poszukiwaniu własnych korzeni. Gościem będzie Witold Harasim, państwowiec i samorządowiec, który opowie o życiu i działalności Aleksandra Kozioła, piłsudczyka.

Na dzisiejsze spotkanie Klubu Historycznego Taida Załuska, koordynatorka UTW Zacisze zaprosiła Witolda Harasima, mieszkańca Targówka i radnego naszej Dzielnicy, by opowiedział o ważnej postaci w jego rodzinie, czyli dziadku Aleksandrze Koźle, pseudonim „Brzóska". Okazało się, że zaproszenie skłoniło Witolda Harasima do przejrzenia rodzinnych archiwów, a nawet wyprawy do Muzeum w Siedlcach, gdzie znalazł kilka interesujących i nieznanych mu dotąd faktów. Okazało się, że Aleksander Kozioł „Brzóska" niechętnie opowiadał rodzinie o swojej działalności, nie chwalił się odznaczeniami, które zdobył. Wszyscy znali go jedynie jako rolnika, który przez 14 lat pełnił funkcję wójta gminy Siedlce i piłsudczyka. Człowieka zainteresowanego polityką i wszechświatem.

 
Dziękujemy Witoldowi Harasimowi za podzieleniem się własną historią, ciekawostkami i refleksjami z życia osobistego i publicznego, a także utwory muzyczne z okazji Dnia Wiosny.
Spotkanie moderowała Hanna Ciesielska.
 
Nasze spotkania w Klubie Historycznym to propozycja dla osób zainteresowanych poszukiwaniem własnych korzeni. Każdy z nas ma swoją historię, a w łańcuchu pokoleń przewijają się dzieje rodów, z których się wywodzimy, historia kraju, w którym się urodziliśmy lub przyszło nam żyć.

Aleksander Kozioł „Brzóska", rolnik, wójt gminy Siedlce, s. Karola i Teodory, ur. 15 X 1895 w Pruszynie, od X 1917 r. w Polskiej Organizacji Wojskowej , szer., doradca Walerego Jana Sławka, pseudonim „Gustaw”, „Soplica” – polskiego polityka okresu II Rzeczypospolitej, trzykrotnego premiera Polski, marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz: Sławomir Kordaczuk Z siedleckiej Księgi peowiaków

Moderatorka: Hanna Cisielska.