Wystawa: Syrenka Warszawska

Grupa rodziców z dziećmi w galerii.

Wernisaż: 26 września 2021, niedziela, godz. 18.00

Zakończenie wystawy: 12 grudnia 2021

Wstęp wolny.

Dom Kultury Zacisze wraz z Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na otwarcie trzech wystaw, których łącznikiem jest wizerunek Syrenki Warszawskiej:

  • Krystyna Krahelska
    • Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej
  • Czy wiesz ile jest Syrenek w Warszawie?
    • Zbiór fotografii z wizerunkiem Syrenki Warszawskiej w przestrzeni miejskiej autorstwa Moniki Gligi
  • Syrenka Warszawska w oczach dziecka
    • Wystawa prac uczestników sekcji Malarstwa Domu Kultury Zacisze

Krystyna Krahelska. Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej

Wystawa prezentuje najważniejsze momenty z życia Krystyny Krahelskiej i jej związek z godłem Warszawy. Dziś pamiętamy o Krahelskiej dzięki pomnikowi Syrenki Warszawskiej, do którego pozowała rzeźbiarce Ludwice Nitschowej przed wybuchem II wojny światowej. Rzeźba z twarzą Krystyny od 1939 roku nieprzerwanie zdobi brzeg Wisły, wpisując się w panoramę Warszawy.

Ze wspomnień Ludwiki Nitschowej: „[Krystyna Krahelska] Wiedziała, że ona jest tym symbolem Warszawy i nieraz miałam takie wrażenie, że może to ją pchnęło do takich niebezpiecznych, bardzo konspiracyjnych prac podczas okupacji.”

Krystyna Krahelska w swoim krótkim życiu dała się również poznać jako etnografka, poetka, śpiewaczka, harcerka, łączniczka oraz sanitariuszka. W stolicy Krystyna Krahelska zaangażowała się w działalność konspiracyjną Związku Walki Zbrojnej. 
28 lipca 1944 roku pod pseudonimem "Danuta" została przydzielona jako sanitariuszka do plutonu 1108, wchodzącego w skład dywizjonu "Jeleń". Była pewna, tak jak większość mieszkańców, że wybuchnie Powstanie, czekała. Napisała swój ostatni wiersz, który odzwierciedlił jej myśli:

„Chryste Panie z przydrożnych połamanych krzyży

Daj nam, Chryste przydrożny, silną wolę życia!

I daj nam śmierć żołnierską – jeśli umrzeć trzeba.

Poprzez ciemność i burze daj nam iść najprościej

Drogą do nowej Polski, drogą do wolności.”

1 sierpnia o godz. 17-tej, w godzinie „W” wybuchło Powstanie. Jej pluton miał zdobyć z rąk Niemców redakcję i drukarnię „Nowego Kuriera Warszawskiego” – od strony ul. Polnej, blisko Placu Unii Lubelskiej…

Wystawie towarzyszą zbiór fotografii „Czy wiesz ile jest Syrenek w Warszawie?” autorstwa Moniki Gligi ilustrujący zagadnienie wykorzystania wizerunku Syrenki Warszawskiej w przestrzeni miejskiej oraz wystawa prac„Syrenka Warszawska w oczach dziecka” powstała w Pracowni Malarskiej prowadzonej przez Bogusławę Ołowską.

Współorganizator: Muzeum Niepodległości 

Partnerzy Wystawy:  Mazowsze Serce Polski, Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej, Archiwum Państwowe - Archiwum Akt Nowych

ORGANIZATORZY:

  

PARTNERZY: