Koncert Olgi Mieleszczuk i Sławy Przybylskiej

Koncert Olgi Mieleszczuk i Sławy Przybylskiej

22 kwietnia 2018

Polskie i żydowskie tanga przedwojennej Warszawy w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk z zespołem Tango Attack. Gościnnie wystąpiła SŁAWA PRZYBYLSKA.

Tanga po polsku, hebrajsku, hiszpańsku i w jidisz. „Rebeka”, „Bal na Gnojnej”, „Yiddish Tango”, „El Ultimo Cafe”. Nowe aranżacje tang w tradycyjnym składzie argentyńskim z kultowym bandoneonem pozostały w delikatnym balansie między współczesnym brzmieniem, a unikalnym stylem tanga. Koncert ukazał fenomen przedwojennego tanga jako splot pierwiastków słowiańskich i żydowskich. Warszawa lat 30-tych z jej rewiami, teatrami i kawiarniami była stolicą tanga.

Znakomita większość tang została napisana przez polskich twórców żydowskiego pochodzenia. Dzięki temu dochodziło do twórczej wymiany między polskojęzyczną kulturą popularną Warszawy i jej odpowiednikiem w języku jidysz, która miała swój rozbudowany obieg rozrywkowy.

Koncert realizowany w ramach projektu „Muzycznie dla sąsiadów” – Budżet Partycypacyjny 2018.

Wykonawcy:

  • Olga Avigail Mieleszczuk – wokal/aranżacje
  • Hadrian Tabęcki – fortepian/aranżacje
  • Piotr Malicki – gitara
  • Grzegorz Bożewicz – bandoneon.

Olga Avigail Mieleszczuk – wokal/aranżacje.

Pieśniarka, akordeonistka, badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej, śpiewa w jidysz i po hebrajsku. Obecnie mieszka w Jerozolimie. Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu.

Hadrian Tabęcki – fortepian/aranżacje.

Jest kompozytorem, aranżerem, pianistą z Warszawy. Autor muzyki do filmów, przedstawień teatralnych. Komponuje muzykę do wierszy i tekstów Wojciecha Młynarskiego, Wiesławy Szymborskiej, księdza Jana Twardowskiego. Laureat wielu nagród za twórczość artystyczną, m.in. za muzykę do spektaklu „Piękna Pani Seidenman”.

Piotr Malicki – gitara.

Współpracuje z różnymi muzykami, grywa głównie w kameralnych składach. Kilka lat temu odnalazło go i zawładnęło nim tango, jako członek grupy Tangata Quintet wraz z Krzysztofem Jakowiczem wydali płytę „Tango - moja miłość”.

Grzegorz Bożewicz – bandoneon.

Jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce, jednocześnie akordeonista, pianista, kompozytor i pedagog. Utalentowany i wszechstronny artysta, doceniany interpretator muzyki argentyńskiej, greckiej, irlandzkiej. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertuje solowo oraz z towarzyszeniem orkiestr i chórów.

DOFINANSOWANIE: