Warsztaty: Sztuka kompozycji we florystyce

Warsztaty: Sztuka kompozycji we florystyce

26 października 2019

Dla kogo? Młodzież 9-15 lat

Bukiet to kilka kwiatów albo dzieło sztuki. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, jak świadomie komponować dzieła sztuki z kwiatów. Nauczyły się, jak patrzeć na rośliny, jak wydobyć ich charakter, jak osiągnąć zamierzony efekt przy tworzeniu kompozycji.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży odbyły się w ramach projektu warsztatów z artystami „Dzieciaki nie płacą” – Budżet Partycypacyjny 2019.

Często zdarza się nam, że przechodzimy obok roślin widząc je, ale nie spostrzegając naprawdę. Świadome widzenie jest warunkiem tworzenia kompozycji zgodnej z jej właściwością. Trzeba znaleźć czas, aby popatrzeć i odkryć układ i ilość płatków, kształt pąka, matowe i błyszczące faktury, kolory, kształty, które zdumiewają i fascynują.

Co należy wiedzieć przy tworzeniu kompozycji, jak wykorzystać rośliny? Jakich dodatków użyć? Jak posługiwać się kolorem? Jak dobrać linie kompozycji w zależności od jej przeznaczenia i charakteru?

Należy rozważyć, jakie istnieją możliwości kompozycji. Czy ma być to coś wijącego, oplatającego, kontrastowego? Czy ma być lekko, delikatnie czy raczej rustykalnie lub wesoło? A może chłodno, elegancko?

Trzeba rozważyć jakie kolory podkreślą zamierzony efekt. Tworzenie kompozycji kwiatowej to świadoma i ukierunkowana twórczość. Warsztaty pozwoliły zastanowić się nad wszystkimi aspektami. Rozwijać i wzmacniać własne zdolności.